Trump začal svoju prvú zahraničnú cestu v Saudskej Arábii

Donald Trump. Foto: TASR/AP

Washington 20. mája (TASR) - Rijád 20. mája (TASR) - Prezident USA Trump pricestoval dnes do Saudskej Arábie, kde začína svoju prvú zahraničnú cestu od januárového nástupu do funkcie.

Prezidentské lietadlo Air Force One pristálo v metropole Rijád po nočnom lete z Washingtonu. Po privítaní kráľom Salmánom na letisku sa obaja odoberú na rozhovory, Trump má neskôr na programe stretnutie aj s ďalšími predstaviteľmi krajiny.

Počas návštevy by podľa správ mali obe krajiny uzavrieť rozsiahlu zbrojnú dohodu. Okrem toho sa očakáva ohlásenie ešte užšej spolupráce v bezpečnostnej oblasti, ako aj spoločný postup proti úhlavnému nepriateľovi Saudskej Arábie, Iránu.

Trump je vôbec prvým americkým prezidentom, ktorý si pre prvú návštevu v zahraničí po nástupe do úradu zvolil niektorú z prevažne moslimských krajín. Zámerom je podľa agentúry AP okrem iného preukázať rešpekt regiónu po mesiacoch tvrdej protimoslimskej rétoriky z predvolebnej kampane.

Trump počas deväťdňovej zahraničnej cesty, zatienenej domácimi problémami v USA, navštívi s manželkou Melaniou aj Izrael, absolvuje audienciu u pápeža Františka vo Vatikáne a zúčastní sa na summite NATO v Bruseli a na schôdzke lídrov skupiny G7 na talianskej Sicílii.

Terajšia cesta Trumpa je pre spojencov USA dôležitým momentom na posúdenie, nakoľko je šéf Bieleho domu, ktorý viedol predvolebnú kampaň s heslom "Amerika na prvom mieste", oddaný desaťročia trvajúcim partnerstvám.

"Prezident Trump dobre vie, že Amerika ako prvá neznamená Amerika sama," povedal Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť H.R. McMaster. "Uprednostňovanie amerických záujmov znamená posilňovanie spojenectiev a partnerstiev, ktoré nám pomáhajú rozšíriť náš vplyv a zvýšiť bezpečnosť Američanov," zdôraznil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.