Nitra si vezme úver, bude z neho financovať investičné akcie

Primátor mesta Nitra Jozef Dvonč Foto: TASR

Nitra 22. mája (TASR) – Nitrianski mestskí poslanci na svojom májovom rokovaní rozhodli, že si mesto vezme bankový úver v hodnote štyri milióny eur. Podľa slov primátora Jozefa Dvonča budú tieto peniaze slúžiť na financovanie investičných akcií.

Radnica má už dlhší čas naplánovanú realizáciu viacerých projektov. Z pôžičky by chcela hradiť napríklad náklady na výstavbu nového cintorína na sídlisku Chrenová, dofinancovanie výstavby materskej školy na Dobšinského ulici, výstavbu bytov na Súľovskej ulici, rekonštrukciu komunikácie na Wilsonovom nábreží či výstavbu kanalizácie.

Rozhodli sme sa vziať si úver na financovanie investičných akcií vzhľadom na výhodné podmienky, ktoré sú na bankovom trhu. Ten úver bol motivovaný tým, že je pomerne veľa akcií, ktoré chceme začať realizovať a spolufinancovať. Zároveň chceme nechať nejaké peniaze aj v rezervnom fonde,“ vysvetlil Dvonč.

Mesto plánuje vyčerpať pôžičku do polovice roku 2018. Obdobie splácania úveru je rozvrhnuté na 60 mesiacov, pričom mesačné splátky istiny budú vo výške 66.666 eur a predpokladaná výška úrokov na celé obdobie úveru nepresiahne sumu 90.000 eur.

Okrem výhodných podmienok na bankovom trhu bola podľa Dvonča jedným z dôvodov na vzatie úveru aj snaha nechať časť vlastných zdrojov mesta v rezervnom fonde.

Keď načerpáme úver, tak uvidíme, ako sa bude vyvíjať výstavba, že či sa podaria nejaké verejné súťaže na dodávateľov tak, aby sme pri jednotlivých projektoch dosiahli nižšie náklady. Určite by sme chceli, aby 1,5 až 2 milióny eur zostali trvalo v rezervnom fonde. Keby prišlo k nejakej neočakávanej situácii, budeme môcť čerpať z týchto peňazí,“ dodal Dvonč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.