NATO pre tureckú blokádu Rakúska mení pravidlá partnerských programov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Brusel/Viedeň 24. mája (TASR) - Turecko už mesiace blokuje partnerské programy Severoatlantickej aliancie vzhľadom na hnev nad kritikou zo strany Rakúska. NATO teraz reaguje - nie však tak, ako by si to neutrálna alpská republika želala.

Členovia aliancie v utorok večer rozhodli, že vojenská spolupráca s nečlenskými štátmi môže byť v budúcnosti plánovaná samostatne s jednotlivými partnerskými krajinami, informuje agentúra DPA. Turecku ako členovi NATO to umožní zamedziť úzku spoluprácu aliancie s Rakúskom. Viedeň preto môže očakávať, že sa pre spor s Ankarou nebude nateraz môcť zúčastňovať na dôležitých partnerských programoch NATO.

Za zmenou plánovania aliancie je skutočnosť, že turecká vláda v súčasnosti blokuje celé programy NATO so 41 partnerskými krajinami len preto, že sa na nich zúčastňuje Rakúsko.

Keďže Turecko nemôže byť donútené stiahnuť nesúhlas voči spolupráci s Rakúskom, objavil sa v decembri návrh teraz schválenej zmeny pravidiel programu Partnerstvo za mier. Namiesto doterajšej jednej dohody so všetkými účastníkmi programu sa bude môcť NATO dohodnúť na partnerských programoch individuálne s jednotlivými krajinami.

Dôvodom tureckej blokády sú vyjadrenia popredných rakúskych politikov z uplynulých mesiacov. Žiadali totiž okrem iného zastavenie prístupových rozhovorov Ankary s EÚ a dôrazne kritizovali násilný postup tureckého vedenia voči politickým oponentom po vlaňajšom pokuse o prevrat.

Rakúsky minister obrany Hans Peter Doskozil vyjadril v utorok opätovne pobúrenie nad reakciou z Ankary. Pre agentúru APA povedal, že Turecko svojím postupom "ohrozuje bezpečnostné záujmy Európy".

Blokáda bude mať totiž dlhodobé dôsledky pre mierové misie na západnom Balkáne, do ktorých Rakúsko prispieva stovkami vojakov, zdôraznil Doskozil. Viedeň je ochotná v tomto príspevku pokračovať, na to je však potrebná aj solidárnosť európskych partnerov.

Diplomatické zdroje uviedli, že postup Ankary síce neovplyvňuje súčasné nasadenie Rakúšanov v rámci misií v Kosove, Bosne a Afganistane, môže sa však stať problémom v dlhodobom horizonte, pretože rakúski vojaci nebudú môcť absolvovať dôležité prípravné výcvikové programy a cvičenia.

Hovorca NATO pre DPA povedal, že Rakúsko v každom prípade zostane partnerom aliancie. "Dúfame, že sa bilaterálne témy medzi Rakúskom a Tureckom vyriešia čo najrýchlejšie," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.