Kríza vo Venezuele je stále otvorenou otázkou

Na ilustračnej snímke z mája 2017 venezuelská Narodná polícia zasahuje v uliciach hlavného mesta Caracas počas protestov študentov. Foto: TASR AP

Washington 1. júna (TASR) - Organizácia amerických štátov (OAS) na svojom stredajšom stretnutí nedokázala dospieť k dohode o riešení zhoršujúcej sa spoločensko-politickej krízy vo Venezuele. Niektoré z členských krajín OAS trvajú na tom, že cudzinci nemajú právo zasahovať do vnútorných záležitostí Venezuely.

Rokovanie sa skončilo bez nájdenia konsenzu. Diplomati totiž nedokázali získať dostatočnú podporu ani pre jeden z dvoch návrhov príslušnej rezolúcie. Ministri zahraničných vecí jednotlivých štátov OAS sa preto o niekoľko týždňov zídu opäť. Na stretnutí vo Washingtone boli prítomní predstavitelia všetkých 34 členských štátov OAS.

Vo Venezuele prišlo počas protivládnych demonštrácií, ktoré sa začali počiatkom apríla, o život najmenej 60 ľudí.

Ľavicovo orientované krajiny, ktoré sympatizujú s venezuelským prezidentom Nicolásom Madurom, vnímajú možný zásah do situácie vo Venezuele za "podkopávanie práv" suverénneho štátu. Niekoľko delegácií navrhlo vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by sprostredkovala nový dialóg medzi venezuelskou vládou a opozíciou.

Stretnutie bolo zorganizované bez vedomia Caracasu, ktorý už predtým naznačil úmysel vystúpiť z OAS.

Venezuela čelí najhoršej hospodárskej kríze vo svojej histórii, a to aj napriek tomu, že má najväčšie zásoby ropy na svete. Obyvatelia krajiny sú vystavení nedostatku potravín a liekov popri "astronomicky" narastúcej miere inflácie.

Demonštranti žiadajú predčasné voľby a oslobodenie desiatok politických väzňov. Samotný Maduro v súčasnej situácii tvrdí, že jeho politickí oponenti a nepriatelia sa snažia o prevrat v krajine, a to za podpory USA.

Najnovšie protesty si vyžiadali najmenej 100 zranených

Najmenej 100 zranených si v noci nadnes v Caracase vyžiadali najnovšie zrážky medzi protivládnymi demonštrantmi a venezuelskými bezpečnostnými zložkami. S odvolaním sa na záchrannú službu o tom informovala agentúra DPA.

Prívrženci opozície v noci nadnes zišli na diaľnici prechádzajúcej aj centrom Caracasu. Polícia v snahe ukončiť ich protest použila slzotvorný plyn a vodné delá. Opozičný poslanec Miguel Pizarra políciu dokonca obvinil, že na rozohnanie davu použila okrem gumených projektilov aj ostré náboje.

Na snímke demonštranti počas pokračujúcich protestov proti vláde v Caracase 27. mája 2017. Foto: TASR/AP

Protivládne protesty vo Venezuele vypukli začiatkom apríla, odkedy si vyžiadali viac ako 60 mŕtvych a viac ako 1000 zranených.

Demonštranti žiadajú predčasné voľby a oslobodenie desiatok politických väzňov. Prezident Nicolás Maduro v súčasnej situácii tvrdí, že jeho politickí oponenti a nepriatelia sa snažia o prevrat za podpory USA.

Riešiť zhoršujúcu sa spoločensko-politickú krízu vo Venezuele sa snaží aj Organizácia amerických štátov (OAS), ktorá však na svojom stredajšom stretnutí vo Washingtone nedokázala dospieť k dohode. Niektoré členské krajiny OAS totiž trvajú na tom, že cudzinci nemajú právo zasahovať do vnútorných záležitostí Venezuely. Ministri zahraničných vecí štátov OAS sa preto o niekoľko týždňov zídu opäť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.