Kurdskí militanti tvrdia, že zostrelili turecký vrtuľník s 13 vojakmi

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Istanbul 3. júna (TASR) - Militantná organizácia Strana kurdských pracujúcich (PKK) v piatok oznámila, že zostrelila vrtuľník tureckej armády, pričom zahynulo všetkých 13 vojakov na palube vrátane vysokého dôstojníka.

Podľa vyhlásenia zverejneného na internetovej stránke militantov sa vrtuľník typu Cougar dostal pod paľbu a následne bol zasiahnutý, keď sa posádka snažila uniknúť. Turecká armáda však predtým informovala, že zrútenie vrtuľníka, ku ktorému došlo v stredu v provincii Širnak na nepokojnom juhovýchode krajiny, bolo dôsledkom kolízie s vedením vysokého napätia niekoľko minút po vzlietnutí.

V rôznych častiach Turecka sa medzičasom konali pohreby 13 usmrtených vojakov, pričom na jednom z nich, ktorého dejiskom bol Istanbul, sa zúčastnil aj prezident Recep Tayyip Erdogan. Medzi mŕtvymi je generálmajor Aydogan Aydin, ktorý sa zapájal do bojov proti PKK už od 90. rokov.

Uvedená organizácia sa prihlásila už v máji 2016 k zostreleniu vrtuľníka typu Cougar pomocou rakety zem-vzduch. Zverejnila vtedy videozáznam, zachytávajúci odpálenie zbrane nasledované zjavným zasiahnutím armádneho stroja. Turecká armáda spočiatku tvrdila, že k zrúteniu vrtuľníka, pri ktorom zahynulo desať vojakov, došlo v dôsledku technickej poruchy, neskôr však pripustila i možné zostrelenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.