ME vo vodnom slalome vyvolali vrásky, no udržali aj pozitívne myslenie

Na snímke slovenská reprezentantka Jana Dukátová v semifinálovej jazde v kategórii K1 na majstrovstvách Európy slalomárov na divokej vode v slovinskom Tacene 4. júna 2017. Foto: TASR - Michal Svítok

Tacen 5. júna (TASR) - Aj po pomerne skromnej medailovej zbierke na ME v Tacene (1-0-1) sa patrí v slovenskom slalome na divokej vode udržať pozitívne myslenie.

Pre tímového lídra Lukáša Giertla bol šampionát v jeho novej funkcii premiérový: "Som rád, že dopadol tak, že sme vybojovali dve medaily. Smolu sme si predtým vybrali a vyšlo to, preto som spokojný. Či je to málo, no myslím si, že nie. Šport je nevyspytateľný a náš o to viac, preto som vďačný za každú jednu medailu. Máme za sebou prvé veľké preteky v sezóne, nasleduje päť kôl Svetového pohára, na záver majstrovstvá sveta, a tam naše úsilie vyvrcholí. Tu v Tacene sme sa celkom fajn rozbehli. Možno je niekto sklamaný najmä z deblistov, nejaké chybičky vznikli a musíme na nich popracovať. Zľavovať z ambícií nebudeme a singlisti ukázali, že stále na to v tvrdej konkurencii máme."

Lukáš Giertl opísal aj jeden príjemný šok: "O tom, že sa zo štvrtej posunul Mišo Martikán na bronzovú priečku, som sa dozvedel úplne na poslednú chvíľu, oznámil mi to Rišo Galovič a my sme ho narýchlo dlho zháňali. Nakoniec sa nám to podarilo a musel bežať na vyhlásenie v mokrých veciach na vodu."

Medailistov Alexandra Slafkovského a Michala Martikána bolo možné považovať za záchrancov celej slovenskej bilancie, no zlatý Slafkovský to tak necítil: "V Tacene ma vždy bavilo to, že často na tejto zaujímavej vode aj favoriti pohoreli. Ak ju však viete čítať a sadne vám, čo nikdy dopredu povedať nemôžete, sú z toho také jazdy, akú som vo finále ukázal ja. Vtedy je radosť pádlovať, takto som si to predstavoval."

Slafkovský mal na šampionáte aj talizman, svoje deti často vo voľných chvíľach prevážal na svojej singlovke. "Rodina ma prišla podporiť a ja som sa aj takto odreagoval," zasmial sa. "Detičky tu mám, síce nevedia presne, o čo ide, ale majú radosť, že ma vidia a keď ich medzi jazdami povozím, sú šťastné," dodal Slafkovský.

Ten ani sám neveril, že titul z Liptovského Mikuláša obháji, momentálne vlastní z ME už osem medailí (3-3-2). "Emócie boli v cieli obrovské. Obe zlaté sa nedajú porovnať, vlani som vyhral doma, obhájiť titul je zasa pre mňa nová skúsenosť. V Tacene sme veľa medailí nevybojovali, o to väčšia radosť sa spája s tou mojou, no za záchrancu slovenského slalomu sa v tomto momente určite nepovažujem."

Pravidelným zberateľom medailí na ME je neustále Michal Martikán, s individuálnou kolekciou 4-4-1. "Vo vodnom slalome sa veľa zmenilo, či trate v jednoduchosti, lode sú kratšie, manévrovateľnejšie, ubudlo techniky," porovnal Martikán. "Krátku loď dokáže pretočiť hocikto, nemusíte na trati myslieť veľmi v predstihu. Pre mňa ešte nenastal ten pravý čas skončiť, túto sezónu považujem opäť za štartovaciu, mnohé veci musím, a nielen v tréningu, doladiť. Napríklad spomeniem jednu drobnosť vo výstroji, na poslednú chvíľu sa mi všetko dorábalo a ja som si na to nestihol navyknúť. Ak sa mi všetko podarí, zlepší sa aj psychická pohoda. Keď nebudem potom víťaziť, bude čas skončiť, ale ešte mám mnohé rezervy," povedal Martikán.

V Tacene potešili dve medaily, so zlatom a bronzom 7. miesto v hodnotení krajín, sklamali tímové preteky hliadok, keď sa nikdy nestalo, aby v histórii ME vyšli naprázdno, bez jedinej medaily. Pri porovnaní a historickej štatistike všetkých osemnástich ME bola zbierka 1-0-1 druhá najslabšia, jedine na prvých ME v roku 1996 v Augsburgu bola horšia, rovnako uspeli vodáci aj v Krakove 2013. Tieto fakty netreba podceňovať, skôr by mali vyvolať primeranú odozvu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.