SMK: Národnostné školstvo by malo byť financované samostatne

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 6. júna (TASR) – Národnostné školstvo by nemalo byť financované podobne ako regionálne školstvo, ale samostatne. To je jedna z pripomienok, ktoré Strana maďarskej komunity (SMK) zaslala k Národnému programu rozvoja výchovy a vzdelávania Učiace sa Slovensko.

"Navrhujeme, aby vo financovaní národnostného školstva bola uplatnená zásada, podľa ktorej školy s vyučovacím jazykom národnostnej menšiny sú vyňaté z celého systému financovania regionálneho školstva a sú financované špecifickým spôsobom," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave podpredsedníčka strany pre školstvo a kultúru Beáta Kiss. Špecifický spôsob by mal podľa jej slov brať do úvahy nižší počet žiakov na všetkých stupňoch základných a stredných škôl s vyučovacím jazykom národnostných menšín.

Strana ďalej v rámci školskej reformy navrhuje, aby v školskom zákone bol zavedený pojem národnostné školstvo pre školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín. Ďalej, aby pre národnostné školstvo bol zriadený pedagogický ústav.

Kým sa tieto legislatívne zmeny uskutočnia, navrhuje SMK vytvoriť dotačný systém pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Tento dotačný systém by podľa Kiss podporoval dlhodobé programy pre deti v predškolskom veku a tiež vznik nových materských škôl a jasieľ. SMK by takto chcela podporiť aj rozšírenie siete školských autobusov. "Vyznačili sme 17 trás na území SR, kde je školský autobus naozaj potrebný kvôli tomu, aby sa tam deti dostali do škôl s vyučovacím jazykom maďarským," dodala Kiss. V rámci dotačného systému by chceli napríklad podporiť aj školy s nízkym počtom detí či zlepšenie infraštruktúry škôl.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.