M.Ch.Marghemová dementovala vyjadrenia o znižovaní klimatických cieľov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Brusel 7. júna (TASR) – Zámer dodržať stanovené ciele v znižovaní emisií skleníkových plynov vyjadrila belgická ministerka životného prostredia Marie-Christine Marghemová. Svoje utorňajšie tvrdenia, že klimatické ciele sú príliš ambiciózne a chce ich znížiť, označila za komunikačnú chybu, ktorú má na svedomí jej nová hovorkyňa. Informoval o tom dnes belgický denník La Derniere Heure.

Za "komunikačnú chybu" označila belgická ministerka slová svojej hovorkyne, ktoré zarezonovali v miestnej tlači. Marie-Ange Dhondtová, hovorkyňa ministerky životného prostredia, v jej mene tvrdila, že belgické klimatické ciele sú ťažko splniteľné a chce rokovať o ich znížení s Európskou komisiou.

"Je to len nedávno, čo som prijala novú hovorkyňu, ktorej rodnou rečou ja flámčina a navyše nemala k dispozícii všetky potrebné informácie k téme," uviedla frankofónna belgická ministerka. Rozporuplné vyjadrenia teda zvalila na jazykový problém a novú hovorkyňu.

Marghemová na druhej strane sľúbila, že sa pokúsi splniť belgické klimatické ciele. "Vyvinieme veľké, obrovské úsilie, aby sme tieto ciele splnili," citoval ju belgický denník. Belgicko sa zaviazalo znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 35 percent.

Od Marghemovej vyjadrení sa v utorok dištancoval belgický premiér Charles Michel. Kritiku zožala od opozície, ktorá ju prirovnávala k prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Ten minulý týždeň odstúpil do globálnej parížskej klimatickej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.