Poslanec Beblavý kritizuje opatrenie rezortu financií

Na snímke Miroslav Beblavý (nezaradený) Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. júna (TASR) – Existenciu malých občianskych združení ohrozí opatrenie z dielne rezortu financií, ktorý navrhuje, aby sa organizácie prijímajúce 2 % z daní povinne zapísali do registra partnerov verejného sektora. Upozornil na to dnes poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (nezaradený), ktorí spolu s jeho opozičnými kolegami vyzývajú vládu, aby od tohto zámeru upustila.

Beblavý uviedol, že v súčasnosti organizácie využívajú tieto peniaze na občianske služby. Ak by bol návrh rezortu financií prijatý, musela by každá mimovládna organizácia vynaložiť približne 550 eur a viac na odmenu advokátovi, či inej oprávnenej osobe pre zápis do registra. "Ak organizácia zaplatí za takýto zápis viac ako z 2 % dostane, tak celý zmysel darovania 2 % zmizne," mysli si poslanec.

Podľa údajov finančnej správy vlani z celkového počtu 13.296 poberateľov 2 % dane z príjmov až 5289 získalo cez daňovú asignáciu menej ako 1000 eur. "Keďže vlani bolo poberateľov 2 % viac ako 13.000, tak vychádza, že približne 7 miliónov eur mimovládky namiesto toho, aby kúpili napríklad nejaké školské pomôcky, dajú advokátom alebo notárom. Považujeme to za zbytočné a likvidačné," upozornil Beblavý. Ak sa má uskutočňovať takýto zápis, navrhuje, aby sa to týkalo organizácií, ktoré odstanú z asignácie minimálne 100.000 eur.

Odborníčka v oblasti daní Jaroslava Lukačovičová tiež upozornila, že v súčasnosti už existujú nástroje na kontrolu prijímania aj využívania asignovanej dane. Organizácie musia napríklad predložiť doklady, že nemajú nedoplatky na sociálnom a zdravotnom poistení, ako aj na daňovom úrade. "Štát nevytvára vhodné podmienky pre podnikateľov. Štát chce týmto návrhom odstrihnúť organizácie od jediného zdroja financovania," tvrdí Lukačovičová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.