Rok po referende sa rétorika o brexite neposunula, tvrdí politologička

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 7. júna (TASR) - V otázke brexitu je podľa politologičky a profesorky na liverpoolskej univerzite Eriky Harrisovej pre Európsku úniu (EÚ) podstatné to, kto je britským premiérom. "Theresa Mayová mandát mala, a to, či bude silnejší po voľbách, to sa momentálne nevie. Brexit sa stal a teraz už záleží len na podmienkach po vystúpení krajiny z EÚ," uviedla pre TASR v súvislosti so štvrtkovými parlamentnými voľbami v Británii.

Podľa jej slov vládne v Británii ilúzia o dôležitosti krajiny pripravenej na rokovania s nepriateľmi, kde Británia má v rukách eso. "Namiesto toho, aby si uvedomila reálnu situáciu, v rámci ktorej aj EÚ je pripravená, rozumie rokovaniam, a tiež má svoje záujmy. Neverím, že Mayová a jej tím veria tejto ilúzii, ale keďže aj napriek referendu nie je Konzervatívna strana zjednotená, nemajú inú možnosť," vyhlásila.

Zároveň upozornila na to, že následky pre Veľkú Britániu môžu viesť k ekonomickej recesii, ktorá sa rysuje už aj v súčasnosti, len sa o tom nehovorí. "O ničom sa nehovorí, lebo každý pokus o debatu o budúcnosti sa odbavuje tým, že také informácie by mohli oslabiť britskú pozíciu pri rokovaniach. Čiže po roku od referenda sa rétorika o brexite stále neposunula do novej fázy, naďalej sa pohybuje na úrovni mobilizácie," konštatovala.

Politologička v súvislosti s politickou atmosférou v krajine neočakáva veľa dobrého, keďže opozícia sa zmieta skôr v ideologickom zápase s minulosťou ako v zápase o budúcnosť krajiny. "Vláda sa zaoberá len svojou budúcnosťou aj za cenu Pyrrhovho víťazstva. Cenou takej výhry je odvrátenie sa od Európy nielen vo vzťahu k EÚ, ale aj hodnotovo," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.