Kolumbijskí povstalci z FARC odovzdali 30 percent svojich zbraní

Povstalci z FARC, archívne foto. Foto: TASR AP

Bogota 8. júna (TASR) - Povstalecká skupina Revolučné ozbrojené sily Kolumbie (FARC) oznámila, že odovzdala Organizácii Spojených národov 30 percent svojich zbraní v rámci mierovej dohody, ktorú vlani podpísala s kolumbijskou vládou s cieľom ukončiť viac než 50-ročný konflikt.

Vláda prezidenta Juana Manuela Santosa a povstalci z FARC nedávno predĺžili lehotu na odovzdanie zbraní po tom, ako logistické ťažkosti zdržali príchod časti zo 7000 bojovníkov FARC do osobitných demobilizačných zón.

"Tridsať percent našich zbraní je v rukách Spojených národov," uviedol vodca FARC Rodrigo Londoňo. "Toto je začiatok našej rozlúčky so zbraňami," citovala ho agentúra Reuters.

Ďalších 30 percent zbrojného arzenálu odovzdajú povstalci 14. júna a zvyšných 40 percent 20. júna, čo je konečný termín stanovený v dohode s vládou o predĺžení lehoty, uviedli FARC.

Na základe mierovej dohody, ktorú v ľudovom hlasovaní voliči tesne odmietli, následne ju však presadil Kongres, sa FARC stanú politickou stranou a väčšina ich bojovníkov dostane amnestiu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.