V Afganistane je národný smútok za obeťami teroristických útokov

Na archívnej snímke je kráter na mieste masívneho výbuchu pred nemeckou ambasádou v afganskom Kábule v júni 2017. Foto: TASR AP

Kábul 10. júna (TASR) - Afganský prezident Ašraf Ghaní vyhlásil dnešok za deň národného smútku za obeťami vlny bombových útokov, ktorá si v uplynulých dňoch vyžiadala najmenej 200 obetí na životoch a 600 zranených. Informovala o tom agentúra DPA.

Štátne zástavy v celom Afganistane a na jeho zahraničných zastupiteľstvách budú spustené na pol žrdi "na počesť a pamiatku tých, ktorí pri nedávnych teroristických útokoch zomreli mučeníckou smrťou", uvádza sa v piatkovom vyhlásení kancelárie afganského prezidenta.

Deň národného smútku prichádza v Afganistane po nedávnych teroristických útokoch, ku ktorým došlo v metropole Kábul, provincii Chóst na juhovýchode Afganistanu a v západoafganskej provincii Herát.


Pri výbuchu nálože umiestnenej v aute militantmi z hnutia Taliban, ku ktorému došlo 27. mája v rovnomennom hlavnom meste provincie Chóst, zahynulo 13 príslušníkov afganských bezpečnostných síl a ďalších osem osôb utrpelo zranenia.

Až 160 mŕtvych a 460 zranených si vyžiadal bombový útok, ku ktorému došlo 31. mája v metropole Kábul, kde sa v aute naloženom výbušninami odpálil samovražedný atentátnik. Cieľom útoku bola pravdepodobne budova nemeckého veľvyslanectva.

Ďalších 20 obetí na životoch si vyžiadali tri bombové útoky, ku ktorým došlo v Kábule 3. júna počas pohrebu demonštranta zastreleného políciou.

Sedem mŕtvych a 15 zranených si vyžiadal bombový útok, ku ktorému došlo v utorok pri mešite v meste Herát na západe Afganistanu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.