Medzníkom v Skalitom je vstup do schengenského priestoru

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Skalité 10. júna (TASR) - Najstaršou písomnou zmienkou o kysuckej obci Skalité v okrese Čadca je podľa starostky Andrey Šimurdovej listina z roku 1601, ktorú potvrdil Turčiansky konvent.

"Odborná historická verejnosť zatiaľ nedala punc tomuto dokumentu, že je to naozaj prvá písomná zmienka. Ale všetci Skaličania sa týmto hrdíme a zastávame názor, že v roku 2016 sme oslávili 415. výročie prvej písomnej zmienky," povedala Šimurdová.

Najsevernejšia kysucká obec, ktorá leží na hraniciach s Poľskou republikou, má rozlohu 33 kilometrov štvorcových a žije v nej 5210 obyvateľov. Prvú školu postavili v ústredí obce v roku 1812. V roku 1885 sa začala prevádzka železnice Čadca - Zwardoň a s jej otvorením zároveň zriadili v obci poštový úrad. V roku 1939 zaviedli v obci telefón, štyrmi abonentmi boli notársky úrad, žandárska stanica a dva verejné telefóny v poštovom úrade a turistickej chate v Serafínove.

Starostka Skalitého považuje za dôležitú etapu v histórii obce vstup do schengenského priestoru. "Poľsko bolo vždy, dá sa povedať, nedostupné. V minulosti tu fungovalo pašovanie, ľuďom to pomáhalo žiť a prežiť. Keď sa v deväťdesiatych rokoch minulého storočia otvoril cestný priechod, bol to medzník. Po vstupe do Schengenu sa konečne mohlo oficiálne spustiť všetko, čo fungovalo 'nelegálne'. Máme pouzatvárané aj mladé manželstvá - mládenec od nás si zobral dievčinu z Poľska zo susednej dediny. Takže hranica vlastne už nie je, čo je z môjho pohľadu dosť významné," podotkla Šimurdová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.