Obyvatelia Liptovského Mikuláša navrhli, ako využiť mestský rozpočet

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Liptovský Mikuláš 13. júna (TASR) - Obyvatelia Liptovského Mikuláša v stredu (14.6.) už po druhý raz rozhodnú o využití časti mestského rozpočtu. O financovanie z mestských peňazí sa v tomto roku uchádza 66 projektov v celkovej hodnote približne 300.000 eur. Informáciu pre TASR potvrdil hlavný koordinátor participatívneho rozpočtu Matej Géci.

Radnica pritom na participatívny rozpočet spájajúci prvky priamej a zastupiteľskej demokracie v tomto roku vyčlenila 50.000 eur. Oproti roku 2016 ide o dvojnásobné navýšenie. "Najväčší záujem je o vybudovanie detských ihrísk, nasleduje oblasť životného prostredia. Tie najzaujímavejšie projekty, ktoré magistrát zrealizuje, si vyberú samotní obyvatelia," skonštatoval Géci s tým, že pokiaľ nedôjde ku všeobecnej zhode, bude nutné pristúpiť k hlasovaniu.

"Participatívne rozhodovanie je prejavom demokracie, lebo umožňuje dosiahnuť lepší výsledok pri spravovaní vecí verejných. Naším cieľom je zapájať verejnosť do samosprávnych aktivít a dať Mikulášanom možnosť interakcie," uviedol primátor mesta Ján Blcháč. Tento nástroj podľa neho pomôže radnici účinnejšie zohľadniť potreby, priority a želania obyvateľov.

S realizáciou pilotného ročníka participatívneho rozpočtu začala liptovskomikulášska radnica v minulom roku, kedy sa do čerpania mestských financií zapojilo predložením svojho projektu 12 obyvateľov, poslancov a občianskych združení. Projekty sa počas roka postupne zrealizovali a v meste pribudla nová zeleň, posilňovne pod holým nebom či detské ihriská.

Verejné zvažovanie a výber projektov, ktoré budú v tomto roku financované z participatívneho rozpočtu, sa uskutoční 14. júna o 17.00 h v malej zasadačke Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.