Ruská Štátna duma schválila zákon o renovácii bytového fondu v Moskve

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Moskva 14. júna (TASR) - Dolná komora ruského parlamentu - Štátna duma - dnes v záverečnom, treťom čítaní schválila návrh zákona o renovácii bytového fondu v ruskej metropole, ktorý však predpokladá zbúranie celých štvrtí bytových domov postavených v 50. a 60. rokoch a presídlenie 1,6 milióna ich obyvateľov.

Zákon musí teraz získať podporu hornej komory parlamentu - Rady federácie - a následne ho musí podpísať prezident Vladimir Putin.

Prijatie tohto zákona moskovskej radnici umožní, aby zbúrala celé štvrte štvorposchodových panelových bytových domov postavených za sovietskych čias v 50. a 60. rokoch. Nútené presťahovanie sa má týkať 1,6 milióna ľudí žijúcich zatiaľ v odhadom asi 4500 bytových domoch.

Väčšina obyvateľov týchto tzv. chruščoviek však plány radnice označuje za porušenie svojich ústavných práv. Odmietajú sa vysťahovať zo svojich štvrtí plných zelene do výškových budov na okraji mesta a tvrdia, že celý plán bude prospešný len pre stavbársku loby. Radnica však oponuje, že domy sú príliš zničené a ich údržba je finančne náročná.

Už v máji sa na protest proti týmto plánom moskovskej radnice konal v ruskej metropole protest, ktorý bol označený za najmasovejšiu nepolitickú akciu za ostatné roky.

Protest proti plánom na renováciu bytového fondu v Moskve sa pred Štátnou dumou konal aj dnes - polícia počas neho zadržala najmenej desať ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.