Obce by mohli využiť finančnú náhradu za výrub aj na zelené strechy

Ilustračná snímka Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 15. júna (TASR) - Finančnú náhradu za výrub drevín by obce mohli použiť aj na iné účely ako doteraz. V súčasnosti ich môžu minúť iba na zaplatenie nákladov, spojených so starostlivosťou o dreviny, rastúce na ich území. Po novom by ich mohli použiť napríklad na terénny prieskum či na zelené parky a strechy. Počíta s tým novela zákona o ochrane prírody z dielne Mosta-Híd a Smeru-SD, ktorú parlament posunul do druhého čítania.

Predkladatelia pripomínajú, že napríklad kvôli výstavbe diaľnic či železničných tratí dochádza k situáciám, keď malá obec dostane finančnú náhradu za výrub drevín na svojom území v hodnote niekoľko desiatok až stoviek tisíc eur. Tieto peniaze však môže použiť iba na úhradu nákladov spojených so starostlivosťou o dreviny, rastúce na jej území.

"Dôsledkom takejto úpravy je, že obec disponuje finančnými prostriedkami, ktoré nemá ako efektívne využiť na starostlivosť o rastúce dreviny na jej území. Zároveň ich však nemôže využiť žiadnym iným spôsobom, ktorý by síce bol ideologicky v súlade so zmyslom zákona, avšak zákon v súčasnom znení takú možnosť vylučuje," vysvetlili poslanci, ktorí to chcú zmeniť.

Navrhujú teda nové možnosti využitia tejto finančnej náhrady, ktoré majú súvisieť so starostlivosťou o dreviny, o ekosystémy, ktorých dreviny sú významným funkčným prvkom.

Po novom by sa finančné prostriedky mohli použiť napríklad aj na terénne prieskumy a zameriavanie drevín, dokument starostlivosti o dreviny, odborné posudky či dendrologický prieskum. "Obec tiež bude môcť použiť finančné prostriedky na budovanie prvkov zelenej infraštruktúry, ako sú zelené parky, zelené strechy alebo ekodukty," doplnili koaliční poslanci.

Navrhovaným rozšírením možnosti využitia spomínaných peňazí dôjde podľa nich ku komplexnejšej starostlivosti o dreviny a zeleň na území obcí. "Vytváranie nových prvkov ekologickej siete umožní, že ochrana a starostlivosť o dreviny bude v konečnom dôsledku z hľadiska celkového prínosu pre životné prostredie efektívnejšia," vysvetlili.

Pokiaľ by parlament novelu schválil, finančná náhrada by však naďalej zostala iba ako sekundárny spôsob odstránenia negatívnych vplyvov výrubu drevín. "A teda k jej uloženiu sa bude pristupovať len v prípade, ak nie je možné uložiť náhradnú výsadbu drevín," zdôraznili poslanci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.