V bratislavskom Dóme sv.Martina bude spomienková omša za Máriu Teréziu

Dóm sv. Martina, ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. júna (TASR) – Tento rok sa nesie v duchu osláv 300. výročia narodenia Márie Terézie, ktorá bola korunovaná v Bratislave. Hlavné mesto pri tejto príležitosti v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom a bratislavskou arcidiecézou pripravili za túto významnú panovníčku spomienkovú omšu, ktorá sa bude slúžiť dnes o 18.00 h v bratislavskom Dóme sv. Martina.

V rámci podujatí Bratislavských korunovačných dní, ktoré sa začali v piatok 9. júna, sa blíži aj sprievod dvoch kráľov. Ten je pripomenutím dvoch významných udalostí v dejinách Bratislavy. Sprievod sa bude konať v sobotu 17. júna o 16.00 h z Bratislavského hradu až na Hlavné námestie. "V sprievode ponesú korunovačné klenoty najvyšší krajinskí hodnostári, ktorých na konci sprievodu sprevádzajú rytieri s družinami pripravení na počesť tejto udalosti vybojovať rytiersky turnaj. Spojivom s druhou časťou sprievodu je vysoký klérus, pretože na obrade korunovácie sa zúčastňovalo kolégium všetkých krajinských biskupov," informovala TASR Katarína Kohutíková z komunikačného oddelenia bratislavského magistrátu. Druhá časť sprievodu je venovaná samotnému aktu korunovácie Márie Terézie, ktorá bola jediná žena na uhorskom tróne a bola korunovaná ako kráľ – panovník, nie ako kráľovná manželka.

Zaujímavou súčasťou podujatia bude aj korunovačná hra "Ešte jeden zázrak", ktorá sa bude konať v sobotu o 20.30 h na Hlavnom námestí. Dej hry sa odohráva v predvečer korunovácie Alžbety Kristíny v reáliách Bratislavy okolo Dómu sv. Martina a v uličkách starej Bratislavy a stavia na "vymyslenej legende", ktorou bol opradený Dóm sv. Martina, miesto korunovácií uhorských kráľov. "Tradovalo sa totiž, že v predvečer korunovácie v Dóme ožívajú duchovia a tomu, kto ich poprosí o pomoc, splnia jedno želanie. Autorom hry je Jakub Nvota," spresnila Kohútiková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.