Ruský minister Mutko vyzdvihol systém fungovania videorozhodcu

Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Petrohrad 19. júna (TASR) - Ruský minister športu Vitalij Mutko prijal zavedenie videorozhodcu na Pohári konfederácií FIFA veľmi pozitívne. Pre Rusko je turnaj generálkou pred futbalovými MS v roku 2018.

"Páči sa mi, ako tento systém funguje. Gól má vysokú hodnotu, a preto je dobré, že si rozhodca môže overiť, či prešla lopta za bránku, alebo či gól padol z ofsajdu," vyhlásil Mutko.

Pozitívne sa k tomuto kroku vyjadril aj predseda ruskej komisie rozhodcov Andrej Butenko: "V uplynulých rokoch sa zrýchlila nielen hra, ale aj rýchlosť lopty, či myslenie samotných hráčov. Nie je niekedy v ľudských silách zabezpečiť objektívne zhodnotenie situácie. Zavedenie videorozhodcu je potrebný krok."

V dvoch nedeľňajších zápasoch Pohára konfederácií pomohla konzultácia hlavného arbitra s videorozhodcom až v štyroch prípadoch. V dvoch situáciách dokonca odhalila tesné postavenie mimo hry pri strelenom góle, ktoré vzápätí neboli uznané.


Emócie vyvolal najmä gól čilského reprezentanta Eduarda Vargasa

Zásahy videorozhodcu sa do pôvodného rozhodnutia arbitrov na turnaji Pohár konfederácií nestretávajú iba s pozitívnymi reakciami. V nedeľu nebol vďaka novej technológii uznaný gól Portugalska v zápase s Mexikom, rovnako sa po konzultácii s videorozhodcom nemohli tešiť z gólu ani futbalisti Čile v dueli proti Kamerunu.

Emócie vyvolal najmä gól čilského reprezentanta Eduarda Vargasa na konci prvého polčasu za nerozhodného stavu 0:0. Ten si po jeho strelení pripravil kreatívnu oslavu, ale po minúte, ktorú zabrala konzultácia slovinského hlavného arbitra Damira Skominu s videorozhodcom, sa na ihrisku namiesto osláv pustili do hádky so Skominom Čiľania Arturo Vidal i strelec gólu. Zásah Vargasa napokon nebol uznaný, podľa rozhodnutia videorozhodcu stál čilský útočník v postavení mimo hry. Opakované záznamy však ukázali, že pri tomto rozhodnutí išli o milimetre, Vargas bol v momente prihrávky opticky na jednej úrovni s obrancom Kamerunu. V minulosti bol v takýchto situáciách zvýhodňovaný práve útočiaci hráč. FIFA pre konzultácie s videorozhodcami ustanovila pravidlo, že poradiť sa a následne zmeniť verdikt môže arbiter len v jasných situáciách, napríklad po nafilmovanom páde v šestnástke, alebo po jasnom postavení mimo hry.

"Aj keby to bolo správne rozhodnutie, má to veľký vplyv na emócie hráčov. Je to pre nich ťažké," vyjadril sa o inkriminovanom momente tréner Čile Juan Antonio Pizzi. Vidal po negatívnom rozhodnutí nabádal Skominu, aby si pozrel opakovaný záznam na veľkoplošnej obrazovke, ktoré sú umiestnené na štadióne. Svoj verdikt už ale slovinský rozhodca nezmenil. V závere zápasu konzultoval s videorozhodcom ešte aj gól Vargasa na 2:0, tentokrát bol jeho verdikt pre Juhoameričanov pozitívny. "Ak sa to stane niekoľkokrát počas hry, nie je to veľmi príjemné pre hráčov," povedal tréner Kamerunu Hugo Broos.

Skeptickí voči novej technológii boli aj účastníci zápasu Portugalska s Mexikom. Argentínsky rozhodca Nestor Pitana najskôr neuznal gól Pepeho pre ofsajd, v závere z nejasných dôvodov konzultoval aj gól Soaresa na 2:1. "Je to nové pravidlo, a ak to prinesie výhody pre futbal, tak je to v poriadku. Ale musíme byť opatrní, pretože ja si nemyslím, že ľudia pochopia toto nové pravidlo naozaj dobre," vyhlásil tréner Portugalska Fernando Santos.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.