SIS venovala vlani vysokú pozornosť aj aktivitám radikálov

Ilustračné foto Foto: TASR/Bohdan Kopčák

Bratislava 20. júna (TASR) - Slovenská informačná služba (SIS) v minulom roku venovala vysokú pozornosť aj aktivitám pravicovo-extrémistických (PEX) subjektov. Uvádza sa v správe SIS, ktorej odtajnená verzia je od pondelka 19. júna zverejnená na jej webovej stránke a je prístupná verejnosti.

Pre takéto subjekty bola najmä v 1. polroku 2016 jednou z hlavných tém migračná kríza, v priebehu roka sa však PEX vo svojich prejavoch vrátili aj k protirómskej tematike. Protiimigračné postoje vyjadrovali PEX zväčša v prostredí internetu, kde poukazovali predovšetkým na riziká spojené s integráciou utečencov do spoločnosti. V menšej miere ich prezentovali prostredníctvom verejných protestov. Uvádza sa v správe SIS.

Najväčšou protiimigračnou akciou PEX v hodnotenom období bol protest z 25. júna 2016 v Bratislave, ktorého sa zúčastnilo približne 500 osôb a mal pokojný priebeh.

Neoddeliteľnou súčasťou protiimigračných postojov PEX v SR bola kritika EÚ a NATO. V tejto súvislosti slovenskí PEX organizovali alebo sa spolupodieľali na organizovaní verejných aktivít za vystúpenie SR z uvedených euroatlantických združení. Prívrženci PEX v SR reagovali na teroristické útoky v Európe len vo virtuálnom priestore kritikou multikulturalizmu a migračnej politiky EÚ.

V odtajnenej správe sa mimo iného uvádza, že SIS v minulom roku monitorovala aj prejavy radikálnych futbalových fanúšikov, ktoré sa uskutočňovali najmä na futbalových štadiónoch. Externých príjemcov SIS informovala aj o ich vzájomných násilných zrážkach, ku ktorým dochádzalo mimo športových areálov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.