Parlament prerokuje aj návrh na uvoľnenie dlhovej brzdy

Na snímke poslanec Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 20. júna (TASR) - Poslanci budú ešte na aktuálnej schôdzi parlamentu diskutovať o uznesení Národnej rady (NR) SR na uvoľnenie dlhovej brzdy prostredníctvom novely ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Nový bod programu navrhol zaradiť na schôdzu poslanec Juraj Blanár (Smer-SD) v mene troch poslaneckých klubov Smer-SD, SNS a Most Híd.

Plénum NR SR jeho návrh odobrilo, o tomto návrhu by sa tak malo rokovať ako o poslednom bode aktuálnej schôdze.

O potrebe uvoľnenia zákona o dlhovej brzde už dlhodobejšie hovoria viacerí predstavitelia vlády. Premiér Robert Fico (Smer-SD) ešte koncom minulého roka avizoval v tejto veci rokovania s opozíciou. Na zmenu ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je totiž potrebná ústavná väčšina, vládna koalícia teda potrebuje aj podporu časti opozičných poslancov.

Vláda argumentuje tým, že ak sa zákon o dlhovej brzde neuvoľní, štát nebude mať dostatok finančných prostriedkov na veľké infraštruktúrne projekty. Teda napríklad na diaľničné či železničné stavby. "Ak dlhová brzda neprejde, nemáme finančné prostriedky na veľké projekty," zdôraznil napríklad v máji tohto roka minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

Uvoľnenie pravidiel dlhovej brzdy okrem časti opozície neschvaľuje ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Podľa nej to nie je vhodné ani potrebné. Bez toho, aby sa dosiahla tretia hranica limitu dlhu, pri ktorej je potrebné podľa zákona uplatniť sankcie, totiž možno podľa rady do roku 2019 ešte použiť dodatočné prostriedky vo výške 4,1 miliardy eur alebo 4,3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.