V horúčavách treba vypiť tri litre vody denne a alkoholu sa vyhnúť

Na snímke záchranná zdravotná služba Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 22. júna (TASR) - Horúčavy, ktoré v týchto dňoch zasiahli časť Slovenska, predstavujú záťaž pre každý organizmus. Viac sú ohrozené ženy, skolabujú častejšie ako muži, ukazujú skúsenosti záchranárov. Takisto treba dávať pozor aj na deti a seniorov.

Počas horúčav musia záchranári častejšie zasahovať pre kolapsy. Človek vtedy náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. "Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc," povedal hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR Boris Chmel.

Záchranári odporúčajú nezanedbávať pitný režim. "Netreba sa vody báť, čistej, minerálnej, treba piť, koľko sa dá. Najlepšie je mať vodu vždy pri sebe a piť priebežne počas celého dňa, v žiadnom prípade nečakajte na pocit smädu. To odporúčané množstvo je približne tri litre vody denne, no v horúčavách to je aj okolo päť litrov. Určite viac však napríklad potrebuje 100-kilový chlap ako 50-kilová žena. No a samozrejme do pitného režimu sa nepočíta káva, čaj či sladené vody," vysvetlil Chmel.

Okrem toho varuje pred alkoholom, ktorému sa treba cez deň vyhýbať. Ten je pri horúčavách aj najväčšou príčinou utopení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.