ÚPVII: Elektronické služby štátu chceme lepšie vysvetľovať občanom

Ilustračná snímka. Foto: FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 24. júna (TASR) – Na lepšiu prezentáciu elektronických služieb občanom sa chce v budúcom období sústrediť Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII). Chystá poradcu pre konkrétne životné situácie.

„Budeme sa pozerať na kvalitu týchto služieb, na to, ako sa ktorá používa. Budeme si robiť vlastný ranking. Chceme to aj zverejňovať, aby sme občanovi prinášali prehľad toho, ktoré služby sú najpoužívanejšie, najľahšie a budeme z toho robiť pravidelné reporty,“ uviedla pre TASR generálna riaditeľka sekcie informatizácie ÚPVII Martina Slabejová.

Práve publicitu elektronických služieb označila za oblasť, ktorá sa v minulosti zanedbala a úrad chce do nej teraz investovať. „Chceme občanom prinášať správy o tom, na čo jednotlivé projekty, ktoré budeme robiť a už robíme, majú slúžiť. Sú to veci, ktoré sa majú ľudským spôsobom popísať občanovi. Keď robíme projekt, odprezentovať to, prečo ho robíme, čo je jeho cieľom, aký je konkrétny výstup pre občana,“ priblížila Slabejová.

Verí, že od 1. júla bude využívanie elektronických služieb výraznejšie. Od tohto dátumu totiž začne platiť povinnosť elektronickej komunikácie medzi štátom a podnikateľmi. Už minulý rok v lete, keď úrad vicepremiéra začal fungovať, sa pozrel na to, akým spôsobom sú informácie na portáli Slovensko.sk popísané.

„Prvá vec, ktorá sa spravila, bolo, že sa zjednodušil jazyk pre občana a podnikateľa, aby vôbec vedel pochopiť, čo sa od neho očakáva, v akých krokoch má postupovať, prečo to má riešiť, a tak ďalej. V tomto chceme aj ďalej postupovať,“ avizovala generálna riaditeľka.

Úrad podľa nej pripravuje projekt – akéhosi poradcu toho, čo má občan v konkrétnej životnej situácii urobiť, aké úkony je potrebné v nejakom čase vykonať. „Aj keď za tým ešte hneď nebude v 100 % prípadov elektronická služba, minimálne tú informáciu občanovi treba dať, sprehľadniť,“ povedala Slabejová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.