TILLERSON: Katar skúma požiadavky arabských štátov

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson Foto: TASR/AP

Washington 25. júna (TASR) - Katar začal podľa Spojených štátov starostlivo skúmať zoznam požiadaviek, ktoré mu predložili susedné arabské štáty Perzského zálivu ako podmienku ukončenia závažného diplomatického sporu.

Hoci niektoré body bude pre Dauhu veľmi ťažké splniť, existujú "významné oblasti, ktoré poskytujú základ pre trvalý dialóg vedúci k riešeniu", uviedol dnes americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson.

Strany sporu súčasne vyzval, aby si sadli za rokovací stôl a zmiernili tón svojich vyjadrení. USA podľa šéfa svojej diplomacie podporujú snahy Kuvajtu o sprostredkovanie v tejto záležitosti.

"Domnievame sa, že naši spojenci a partneri sú silnejší, keď sa spoločne usilujú dosiahnuť jeden cieľ. Všetci sa zhodneme, že týmto cieľom je zastavenie terorizmu a boj proti extrémizmu," dodal Tillerson vo vyhlásení.

Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty (SAE) prerušili 5. júna diplomatické styky s Katarom a zaviedli bojkot voči svojmu malému, no bohatému susedovi. Dauhu obviňujú okrem iného z podpory teroristických organizácií. K ich požiadavkám patrí do desiatich dní obmedziť vzťahy s Iránom, vypovedať z krajiny tureckých vojakov a zatvoriť televíziu al-Džazíra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.