Šéf Bundesbank požaduje ukončenie uvoľnenej menovej politiky ECB

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 25. júna (TASR) - Guvernér nemeckej centrálnej banky (Deutsche Bundesbank) Jens Weidmann požaduje včasné ukončenie extrémne uvoľnenej menovej politiky v eurozóne.

"Občania sa musia spoľahnúť na to, že Rada guvernérov ECB rýchlo ukončí svoju expanzívnu menovú politiku, keď bude nutné z pohľadu cenovej stability," povedal Weidmann v rozhovore pre Welt am Sonntag. "Ak bude v súlade s očakávaniami pokračovať solídny rast ekonomiky a cien, z môjho pohľadu nastal čas, začať uvažovať o ukončení uvoľnenej menovej politiky."

ECB by mala podľa doterajších plánov pokračovať v programe nákupu dlhopisov minimálne do konca tohto roka. A až po jeho ukončení sa dá počítať so začiatkom cyklu zvyšovania úrokových sadzieb. Aktuálne sa kľúčový úrok v eurozóne nachádza na nule. "Rada guvernérov zatiaľ neuvažovala o ďalšom predĺžení programu nákupu dlhopisov," uviedol Weidmann.

Centrálne banky sa nesmú stať "zajatcami štátov alebo trhov a byť preťažené mnohými vedľajšími cieľmi", zdôraznil guvernér Bundesbank. Podľa neho existuje nebezpečenstvo, že Rada guvernérov ECB sa dostane pod tlak, aby pokračovala vo svojej uvoľnenej menovej politike dlhšie, než je nutné.

ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie v strednodobom horizonte na úrovni tesne pod dvomi percentami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.