Mogheriniová v mene EÚ vyzvala na zastavenie mučenia vo svete

Federica Mogheriniová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Brusel 26. júna (TASR) – Na zastavenie mučenia a pomoc tým, ktorí ho okúsili na vlastnej koži, vyzvala pri príležitosti dnešného Medzinárodného dňa na podporu obetí mučenia vysoká predstaviteľká EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová. V mene Únie podporila Dohovor OSN proti mučeniu.

"Mučenie je podľa medzinárodného práva za každých okolností a bez výnimky jednoznačne zakázané. Boj o úplné odstránenie mučenia sme však ešte ani zďaleka nevyhrali. Pevné odhodlanie EÚ bojovať proti mučeniu a zlému zaobchádzaniu, kdekoľvek sa vyskytuje, je zakotvené v Charte základných práv," vyhlásila Mogheriniová.

Vymenovala opatrenia, ktorými Únia pomáha mučeným a ich rodinám. Podporuje rehabilitáciu mučených, záruky pre väznených a možnosti monitorovať detenčné zariadenia. Tento rok EÚ na projekty na boj proti mučeniu a zlému zaobchádzaniu vyčlenila 13,5 milióna eur.

Mogheriniová poukázala na to, že EÚ podporuje úsilie dosiahnuť celosvetovú ratifikáciu a vykonávanie Dohovoru OSN proti mučeniu alebo inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu. Cieľom Dohovoru je do roku 2024 úplne odstrániť mučenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.