Na obnovu pastoračného centra v Trstenej dali ľudia už 240.000 eur

Budova pastoračného centra v Trstennej na Orave. Foto: Romana Buganová

Trstená 27. júna (TASR) - Na obnovu Oravského centra mládeže (OCM) v hornooravskej Trstenej, ktoré približne pred ôsmimi mesiacmi zasiahol ničivý požiar, venovali ľudia z celého Slovenska už viac ako 240.000 eur.

Ihneď po požiari začali pracovníci pastoračného centra svojpomocne odstraňovať najakútnejšie následky požiaru. "S príchodom zimy sa však budova stala neobývateľná. Búracie práce sme rozbehli vo februári," povedal pre TASR riaditeľ OCM Ľuboš Laškoty. Stavebná firma podľa neho následne začala práce na obvodových múroch dvoch poschodí, pričom prestavba sa dotkla aj ostatných izieb v prednej časti budovy poznačenej následkami hasenia požiaru.

"V máji sme urobili nosnú strešnú konštrukciu a osadili strechu. V najbližších dňoch ju budeme pokrývať plechom. Odhadujeme, že stavebné práce potrvajú do konca tohto roka," doplnil Laškoty a ocenil veľkú ochotu dobrovoľníkov, ktorí pravidelne prichádzajú pomáhať na brigády.

Kompletná rekonštrukcia zničenej budovy si vyžiada približne 280.000 eur. Zbierky v kostoloch Spišskej diecézy priniesli zhruba 100.000 eur a pomocou on-line finančnej zbierky na internete vyzbierali Oravci už viac ako 140.000 eur. Na celkové pokrytie finančných nákladov spojených s obnovou OCM im preto chýba ešte 40.000 eur. "Ďakujeme všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhajú, aby OCM mohlo opäť poskytnúť svoje obnovené priestory mladým ľuďom," dodal riaditeľ centra.

Rozsiahly požiar zachvátil OCM 24. októbra 2016 v skorých ranných hodinách, zničil výraznú časť interiéru a strechy budovy. Približne pol stovka hasičov ho uhasila až po niekoľkých hodinách. Dva dni po ničivom požiari vyhlásili pracovníci centra dobrovoľnú finančnú zbierku na jeho opravu.

Oravské centrum pre mládež je pastoračným centrom v mestskej časti Ústie nad Priehradou v Trstenej. Venuje sa najmä mládeži, vytvára priestor pre službu dobrovoľníkov, zabezpečuje vzdelávanie a duchovnú formáciu a takisto je vyhľadávaným rekreačným centrom. Po veľkom požiari však muselo dočasne pozastaviť svoje aktivity.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.