GAJDOŠ: Do roku 2019 bude mať Slovensko deväť vrtuľníkov Black Hawk

Na snímke minister obrany SR Peter Gajdoš Foto: TASR - Martin Pakovič

Bratislava 27. júna (TASR) – V rámci modernizácie Ozbrojených síl (OS) SR získa Slovensko do dvoch rokov spolu deväť nových viacúčelových vrtuľníkov UH-60M Black Hawk. Prvé dva z nich už pristáli na letisku v Prešove. Na dnešnom brífingu o tom informoval minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS).

Prvé dva viacúčelové vojenské vrtuľníky UH-60M Black Hawk pristáli na letisku v Prešove v pondelok (26.6.) a stali sa tak súčasťou výzbroje Vzdušných síl Ozbrojených síl SR.

„Som nesmierne rád, že uvedená zmluva podpísaná s USA sa plní. Budeme pokračovať aj naďalej v zmysle uvedenej zmluvy s tým, že pokračujeme na budúci rok dodávkou dvoch vrtuľníkov a v roku 2019 piatimi vrtuľníkmi. Cena je neustále tá istá, nezvyšuje sa, vrátane dopravy na územie Slovenskej republiky, teda 261 miliónov amerických dolárov,“ povedal Gajdoš.

UH-60M Black Hawk Foto: MOSR

Už dodané vrtuľníky budú podľa ministra slúžiť napríklad na výcvik ďalších posádok, ale môžu aj pomáhať pri požiaroch, zabezpečovať evakuáciu počas povodní, teda podobne ako Mi-17 plniť úlohy leteckej záchrannej a pátracej služby.

Ministerstvo obrany SR zvažuje v budúcnosti dozbrojenie vrtuľníkov, a to v závislosti od finančných prostriedkov, ktoré bude mať rezort k dispozícii.

V minulosti sa diskutovalo aj o možnom zriadení výcvikového centra pre pilotov vrtuľníkov na Slovensku, podľa Gajdoša je táto otázka stále otvorená. Slovensko má momentálne pre vrtuľníky Black Hawk vycvičené štyri posádky, ale výcvik v USA stále prebieha. Do konca tohto roka bude vycvičených šesť posádok.

Nové vrtuľníky v slovenských ozbrojených silách nahradia doterajšie Mi-17. „Postupne na základe dodávania vrtuľníkov UH-60 Black Hawk budeme uvedené vrtuľníky vyraďovať z používania,“ dodal Gajdoš.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.