Rast menového agregátu M3 v eurozóne sa v máji zrýchlil

Na archívnej snímke sídlo Európskej centrálnej banky vo Frankfurte. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 28. júna (TASR) - Menový agregát eurozóny sa v máji zvýšil a rast úverov súkromnému sektoru sa mierne zrýchlil. Vyplýva to z najnovších údajov Európskej centrálnej banky (ECB).

Podľa údajov o vývoji širšej peňažnej zásoby M3, ktorá je kľúčovým ukazovateľom stavu hotovosti v ekonomike, medziročné tempo jej rastu sa v máji mierne zrýchlilo na 5 % z aprílových 4,9 %. Za tri mesiace do konca mája dosiahlo tempo rastu M3 v priemere 5,1 %.

Tempo rastu užšieho peňažného agregátu M1, ktorý zahŕňa cirkuláciu obeživa a krátkodobé jednodňové vklady, sa v máji nezmenilo a zostalo na aprílovej úrovni 9,3 %.

Celkový objem úverov obyvateľom eurozóny sa v máji zvýšil o 4,6 %, čo je o niečo menej ako v apríli, keď stúpol o 4,7 %. Rast úverov verejnej správe sa tiež spomalil na 9,6 % z 10,4 % v apríli.

Údaje ECB ďalej ukázali, že úvery súkromnému sektoru v máji stúpli o 3 % (o 2,9 % v apríli).

Ročná miera rastu upravených úverov súkromnému sektoru dosiahla v máji 2,6 %, rovnako ako v apríli.

ECB dodala, že najmä úvery domácnostiam v máji zrýchlili a vzrástli o 2,6 % po 2,4-% zvýšení v apríli, zatiaľ čo tempo rastu úverov nefinančným korporáciám zostalo stabilné na úrovni 2,4 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.