Valné zhromaždenie ONS výrazne znížilo rozpočet na mierové misie

Na ilustračnej foto logo Organizácie spojených národov (OSN). Foto: TASR/AP

New York 1. júla (TASR) - Organizácia Spojených národov odsúhlasila výrazné zníženie finančných prostriedkov vynakladaných na svoje mierové misie. Tieto dotácie sú o vyše pol miliardu dolárov nižšie než v predošlom roku, uviedla dnes agentúra DPA. Dodala, že takéto škrty sú výsledkom tlaku zo strany Spojených štátov.

Valné zhromaždenie OSN schválilo v piatok dotácie vo výške 6,8 miliardy dolárov na mierové misie prebiehajúce od júla 2017 do júna 2018. Súhlasilo tiež s ďalšími 500 miliónmi dolárov vyčlenenými na dve prebiehajúce mierové misie - v sudánskej provincii Dárfúr a na Haiti -, pričom tieto prostriedky by mali byť uvoľnené v priebehu nasledujúcich mesiacov.

Celkový rozpočet na nadchádzajúci rok sa tak aj s nimi vyšplhá na 7,3 miliardy dolárov (6,4 miliardy eur), čo predstavuje o vyše polmiliardu dolárov menej, než bolo na mierové misie vyčlenené v predošlom roku. USA chceli dosiahnuť v rozpočte OSN ešte výraznejšie škrty, proti tomu sa však postavili krajiny Európskej únie.

Spojené štáty sú najväčšími prispievateľovi do kasy OSN, pričom na jej mierové misie momentálne prispievajú približne 28 percentami z celkovo vynakladaných prostriedkov. Od nástupu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkcie však stále výraznejšie tlačia na znižovanie nákladov tejto svetovej organizácie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.