Pred atletickými MS v Londýne schladol optimizmus, brzdia ho zranenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Banská Bystrica 3. júla (TASR) - Pred augustovými majstrovstvami sveta v Londýne v slovenskej atletike ochladol optimizmus a pribudla značná skepsa. Potvrdil to aj víkendový národný šampionát na banskobystrických Štiavničkách. Limitárov nepribudlo, čo sa však zintenzívnilo, bola bezradnosť nad nečakanou situáciou a početným lazaretom.

Šéftréner slovenskej atletiky Martin Pupiš argumentuje a trpezlivo zvažuje, s kým už rátať na tohtoročný vrchol nemôže. Pri plnení nominačných kritérií sa medzi kandidátmi spomínali dvadsiati, momentálne sa však počet rapídne skresal. "Vlani sme mali v Riu 16 olympionikov a z nich už nemôžeme rátať s viacerými," zhrnul počty Martin Pupiš. "Vieme, že chodec Anton Kučmín ukončil kariéru, rovnako ako predtým Martin Tišťan, chodkyňa Mária Gáliková je na materskej. Zranená je bežkyňa Lucia Hrivnák Klocová, s ktorou naisto nemôžeme rátať, nejasný je stav u chodca Mateja Tótha. Po zranení sa pokúša márne vrátiť kladivárka Martina Hrašnová a zdá sa, podľa jej vyjadrenia, že už úsilie v tejto sezóne vzdala, no a ďalší sú na prekážkovej štvrtke Martin Kučera a vytrvalkyňa Katarína Berešová."

Limitárov narátal Martin Pupiš okrem neistého Mateja Tótha len troch. "Chodci Czaková, Majdán a kladivár Lomnický, to je všetko. Máme však kandidátov, sestry Velďákové, Repčíka, kladivárky Lomnickú s Kaňuchovou, cez ranking by sa mohol kvalifikovať výškar Matúš Bubeník, ktorý sa tiež dosť dlho trápil už počas halovej sezóny. Škoda, že ďalší výškar Lukáš Beer má natrhnutý stehenný sval a už do úvahy neprichádza. Rátam s tým, že cez tabuľky sa takmer s istotou do Londýna dostanú šprintér Ján Volko a sedembojárka Lucia Slaničková."

Druh zranení nie vždy možno presne popísať. "To sú tie paradoxy, Matej Tóth i Lucia Hrivnák Klocová nemajú vyšpecifikované problémy, len vieme, že ich majú na tréningu a budú sa dlhšie zisťovať. Martin Kučera so zranením chodidla bojuje ešte z halovej sezóny, Hrašnovú obmedzuje operované koleno, Berešovej operovali dvakrát pätu a nemôže plnohodnotne trénovať."

Martina Pupiša prekvapilo aj ukončenie kariéry chodca Antona Kučmína. "Je mi to ľúto hlavne preto, že som ho považoval za adepta na dobrý výsledok teraz v Londýne. Bohužiaľ, život prináša aj nečakané rozhodnutia. Neustále zápasil s rovnakým zranením a skončil z vlastnej vôle. Už dlhšie sa trápil, pretože ho vždy v úsilí zranený sval zastavil. Ak by som to zhrnul, tých osem atlétov, ktorí nám vypadli, koncentrovali všetku energiu do olympijskej sezóny a až neskôr si museli liečiť zranenia. Zanedbávali ich rok dva s cieľom, len aby sa dostali na olympiádu a uspeli. Úbytok reprezentantov je prirodzený jav, no predsa len polovica je veľa."

Z nominovaných na MS v Londýne vyvoláva obavy aj chodec Dušan Majdán. "Dúfam, že sa optimálne nastaví a dožije vo vrcholovej atletike celý olympijský cyklus," zaželal si Martin Pupiš. "Prežíva niečo podobné ako Kučmín, akoby sa u neho vytrácalo nasadenie a ambície sa zoslabujú. Ak teda naozaj preosejeme všetkých, veľa nám nezostáva a sme dosť závislí na sestrách Velďákových i Repčíkovi, aby v nominácii nechýbali. Vznikla oprávnená obava, či sa nám podarí na Londýn naplniť aspoň polovicu z olympiády v Riu, teda osem. Ak to bude šesť, budem veľmi sklamaný."

Ako povedal Martin Pupiš, ešte pred dvoma mesiacmi si hovoril, že sa možno naskladá aj viac ako 16 atlétov. "Žiaľ, realita je iná. Jediné, čo ma teší, že v tomto olympijskom cykle sa nám nádejne prejavuje kategória do 23 rokov. Šport sa rozvíja vo vlnách, je to normálne, zažili sme lepšie i horšie časy a pre staršiu generáciu vlaňajšia olympiáda v Riu predstavovala vrchol kariéry."

MS v Londýne podľa všetkého nebudú o veľkých výsledkoch a každé jedno finále vyvolá veľkú spokojnosť. Martin Pupiš spomenul hlavne dvoch: "Pri tejto situácii by mal finálovo vyniknúť, a možno aj medailovo, Marcel Lomnický. Aj o neho som sa ešte do minulého týždňa obával, no už mu to začína lietať. Matúša Bubeníka vedia veľmi motivovať veľké šampionáty a keď sa optimálne nastaví, môže skončiť do osmičky. To isté platí o sestrách Velďákových, len sa treba do Londýna kvalifikovať."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.