SOPK zriaďuje odborné výbory a sekcie

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 3. júla (TASR) - S cieľom aktívne zapojiť členov do svojej činnosti a na druhej strane ju bezprostrednou komunikáciou s nimi skvalitniť môže Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) v zmysle zákona zriaďovať odborné poradné orgány – špecializované výbory a odvetvové sekcie.

"Tie združujú odborníkov na oblasti, ktorým sa ten-ktorý výbor venuje, a členské firmy pôsobiace v danom odvetví. Počet výborov a sekcií nie je pevne daný, SOPK ich zriaďuje podľa potrieb hospodárskej praxe," priblížila tlačová tajomníčka komory Bibiána Gunišová. Príkladom je Sekcia výrobcov obranného priemyslu SR, ktorej vznik nedávno iniciovali členské firmy pôsobiace v tomto odvetví.

Komora sa prostredníctvom svojich piatich odborných poradných orgánov – výborov – zapája do pripomienkovania právnych predpisov v oblasti podnikania, v súlade so zaradením SOPK ako pripomienkovacieho miesta pri medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Ekonomický výbor, výbor pre vzdelávanie, výbor pre priemyselnú politiku, výbor pre regionálny rozvoj a zahraničnoobchodný výbor sa orientujú na posúdenie zásadných koncepčných materiálov a legislatívno-právnych noriem a úprav, ktoré budú v dlhodobom horizonte ovplyvňovať vývoj ekonomiky a podnikateľského prostredia na Slovensku, a na organizáciu vzdelávacích aktivít pre odbornú verejnosť," vysvetlila Gunišová.

Pri SOPK pôsobí tiež 18 odborných sekcií s celoslovenskou pôsobnosťou. Sekcie sú zriadené podľa odvetvového kritéria, ich členmi môžu byť firmy pôsobiace v danom odvetví. "Niektoré sekcie pôsobia pri Úrade SOPK, ale prevažná väčšina z nich je zriadená pri regionálnych komorách SOPK, kde príslušný zamestnanec regionálnej komory SOPK vykonáva funkciu tajomníka sekcie," doplnila Gunišová.

Sekcie organizujú semináre a odborné konferencie v spolupráci s partnerskými organizáciami. Zúčastňujú sa na medzinárodných veľtrhoch a výstavách doma i v zahraničí. Spolupracujú s odbornými výbormi a regionálnymi komorami SOPK, pripravujú stanoviská a pripomienky k návrhom právnych predpisov týkajúcich sa oblastí, v ktorých podnikajú.

SOPK je verejnoprávna inštitúcia, ktorá vznikla na základe zákona z roku 1992 o obchodných a priemyselných komorách. Funguje od 1. júla 1992. Pôsobí na celom území Slovenska prostredníctvom svojich ôsmich regionálnych komôr a je zameraná na ochranu a podporu podnikania a na koordináciu spoločných záujmov svojich členov v podnikateľskej činnosti v tuzemsku i v zahraničí. Jej predsedom je Peter Mihók.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.