Najhoršia epidémia horúčky dengue si na Srí Lanke vyžiadala 225 obetí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Kolombo 4. júla (TASR) - Srí Lanka v súčasnosti zažíva najhoršiu epidémiu horúčky dengue vo svojich dejinách. Vírusovému ochoreniu prenášanému komármi podľahlo už 225 ľudí z celkovo viac než 76.000 nakazených v tomto roku, informuje agentúra AP.

Vláda ostrovnej krajiny, znepokojená rozsahom krízy, vyslala dnes 400 vojakov a policajtov, aby odpratali rozkladajúce sa odpadky a vyčistili stojaté vody a iné miesta, kde môže dochádzať k množeniu komárov.

Počet nakazených na celej Srí Lanke je už teraz o 38 percent vyšší než za celý minulý rok, keď dengue diagnostikovali 55.150 ľuďom, z ktorých 97 zomrelo, vyplýva z údajov ministerstva zdravotníctva. Najvyšší počet prípadov je v oblasti hlavného mesta Kolombo, nákazy však hlásia po celej tejto tropickej krajine.

Hlavný lekár metropoly Kolombo uviedol, že celý problém výrazne zhoršila skutočnosť, že po júnových silných monzúnových dažďoch ľudia nevyčistili kaluže a neodstránili hromady odpadkov.

"Je to prevažne mestská choroba," povedala v tejto súvislosti jedna lekárka z Národnej jednotky na vyhubenie dengue. Dodala, že kmeň dengue šíriaci sa tento rok je mimoriadne nebezpečný.

Ani na jeden zo štyroch kmeňov vírusu spôsobujúceho dengue nie sú priamo účinné lieky. Ochorenie sa prejavuje vysokou horúčkou a dlhou vyčerpanosťou a v niektorých prípadoch vyrážkami. Môže vyústiť aj do vnútorného krvácania. Najviac ohrození na živote sú starší pacienti, deti a ľudia s inými zdravotnými komplikáciami, približuje AP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.