SR na Európsky olympijský festival mládeže v Györi s 54 športovcami

Na snímke prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 4. júla (TASR) - Slovensko vyšle na letný Európsky olympijský festival mládeže (EYOF) do maďarského Györu 54 reprezentantov do 17 rokov. Tí sa predstavia v atletike, cyklistike, džude, gymnastike, rýchlostnej kanoistike, plávaní a tenise. Štrnásta edícia EYOF sa uskutoční od 23. do 29. júla, celkovo sa na nej zúčastní viac než 1500 športovcov z 50 krajín.

"V doterajšej histórii Slovenska sme na tomto podujatí získali 35 medailí. Verím, že naša medailová bilancia sa po tohtoročných hrách rozšíri o ďalšie kovy. Veľké nádeje vkladáme do niekoľkých našich mladých športovcov. Niektorí z nich sa zapojili aj do nášho grantového programu Nadácie SOV Ukáž sa!, čo nás veľmi teší. Je dôležité podporovať mladé športové talenty v ich kariérnom rozvoji a sledovať ich športové výkony na takom medzinárodnom podujatí, aké je EYOF. Práve tu sa naši športovci stretnú so silnou medzinárodnou konkurenciou. Verím však, že v mnohých disciplínach môžeme dosiahnuť výborné umiestnenie," povedal prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel. Slovensko má spolu na konte 11 zlatých, 7 strieborných a 17 bronzových medailí.

EYOF sa neoficiálne nazýva aj letné Európske olympijské hry mládeže, koná sa každý nepárny rok a delí sa na letnú a zimnú časť. Zakladateľom myšlienky sa začiatkom 90-tych rokov minulého storočia stal vtedajší prezident Európskeho olympijského výboru (EOC) a neskorší šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge. Prvý festival bol v roku 1991 v belgickom Bruseli. Zimná časť odštartovala o dva roky neskôr v talianskej Aoste, vo februári tohto roka ju privítal turecký Erzurum.

Vo výprave SR do Györu figuruje 29 dievčat a 25 chlapcov, povedie ju projektový manažér pre športy v rámci SOV Roman Hanzel. "Nerád hovorím o medailových ambíciách. Dúfam, že keď všetci nechajú bojového ducha a srdce na športovisku, môžeme doniesť zaujímavý výsledok a byť ako po iné roky úspešná krajina. Uvidíme, ako budeme reprezentovať. Györ je veľmi blízko, verím, že bude podpora nielen rodinných príslušníkov, ale príde povzbudiť aj široká verejnosť. Je to veľmi kompaktné mesto s krásnymi športoviskami. Myslím si, že to bude jeden z pekných EYOF a Slováci sa nestratia a ukážu svoj potenciál," uviedol Hanzel.

Trojnásobný olympijský medailista Erik Vlček sa na EYOF nikdy nezúčastnil ako športovec, ale v júli si vyskúša úlohu mentora pre mladých nasledovníkov. "Veľmi som sa potešil ponuke, keď som dostal takúto príležitosť. V našom nabitom kalendári letných dní, počas ktorých sa chystáme na majstrovstvá Európy i sveta, to zapasovalo tiež dátumovo. V 18 rokoch som prvýkrát išiel na olympijské hry, bol som ešte relatívne mladý. Nikto ma nevedel pripraviť, čo to obsahuje, aké je to veľké podujatie. Podľa mňa je výborný nápad, poslať tam so športovcami niekoho staršieho a skúsenejšieho. Každému budem k dispozícii, keď bude potrebovať pomôcť. Veľmi sa teším na novú skúsenosť," dodal 35-ročný Vlček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.