Na Devíne sa uskutočnia celonárodné oslavy sviatku Cyrila a Metoda

Ilustračná snímka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 5. júla (TASR) – V areáli hradu Devín, kam v roku 863 na pozvanie veľkomoravského kniežaťa Rastislava prišli vierozvestovia Cyril a Metod, sa dnes uskutočnia celonárodné oslavy štátneho sviatku, pripomínajúceho 1154. výročie cyrilo-metodskej tradície. Podujatie sa začína o 16.30 h.

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) v súvislosti s dnešnými oslavami a štátnym sviatkom uviedol, že cyrilo-metodská tradícia je hodnota, ktorú je potrebné vnímať ako nemenný a stabilný základ národnej histórie a kultúry Slovenska. "Príchod solúnskych bratov v roku 863 predstavuje nepopierateľný význam pre náš národ a štát v rovine duchovnej, kultúrnej, vzdelanostnej a právnej," zdôraznil minister kultúry. Pripomenul, že Cyril a Metod priniesli našim predkom písmo a dočasne dokonca aj právo oslavovať Boha v národnom jazyku. "Vytvorili tiež prvý spisovný slovanský jazyk – staroslovienčinu, položili základy slovenskej literatúry," ocenil minister prínos vierozvestov vo formovaní kultúrnej identity slovenského národa.

K účastníkom dnešných osláv na hrade Devín sa prihovorí predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD), ktorý prevzal záštitu nad podujatím, rovnako vystúpia i reprezentanti cirkví. "V kultúrnom programe sa predstavia tanečný a spevácky zbor Umeleckého súboru Lúčnica,  recitátorka Ida Rapaičová a herec Jozef Šimonovič,“ informoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár.

Vstup na podujatie je voľný, návštevníci môžu prichádzať od 15.30 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.