Mnohé putovné trasy z Moravy a Slovenska vedú do Velehradu

Na snímke sv. Cyril a sv. Metod Foto: TASR/Tomáš Doboš

Velehrad/Bratislava 5. júla (TASR) – Medzinárodný projekt Cyrilometodský chodník prezentuje súbor putovných trás v moravsko-slovenskom pohraničí smerujúcich do Velehradu neďaleko Uherského Hradišťa. Práve tam sa stretli tisíce pútnikov na 18. ročníku podujatia Dni dobrej vôle, ktoré sa po pestrom programe dnes končia.

Velehrad sa v deviatom storočí stal politicko-správnym centrom Veľkomoravskej ríše aj metropolou prvého moravského arcibiskupa sv. Metoda. Po zániku Veľkej Moravy história súčasného Velehradu sa začala v 13. storočí založením prvého moravského cisterciánskeho kláštora, kam v roku 1205 prišlo 12 mníchov. Po vojnových a iných dramatických udalostiach kláštor menil svoju veľkosť aj architektúru. Dnešnú barokovú podobu získal na prelome 17. a 18. storočia. Počas rozsiahlej prestavby došlo k radikálnej zmene vzhľadu baziliky.

Tradičné stretnutie vo Velehrade sa začalo v 80. rokoch minulého storočia. Za významný moment občianskeho sebauvedomenie, ktorý neskôr prispel k pádu komunistického režimu, historici považujú Velehradskú cyrilometodskú púť 7. júla 1985 k 1100. výročiu úmrtia svätého Metoda.

"Združenie Európsky kultúrny chodník svätých Cyrila a Metoda bolo založené Zlínskym krajom a Centrálou cestovného ruchu Východná Morava v roku 2013 pri príležitosti cyrilometodského jubilea 1150 rokov od príchodu na Veľkú Moravu. Naším cieľom je prepájať miesta cyrilometodskej úcty a pútne miesta, stredoveké pamiatky a organizácie, ktoré sa o ne starajú, využívať cyrilometodské dedičstvo, uchovávať a zhodnocovať ho v ponuke kultúrnych produktov turizmu. Máme polovicu slovenských členov a mesto Solún. Spoločne pripravujeme trasovanie cyrilometodských chodníkov v moravsko-slovenskom pohraničí. Hlavné centrum Cyrilometodského chodníka je vo Velehrade," uviedla pre TASR riaditeľka združenia Martina Janochová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.