Slováci trávia leto v Chorvátsku.Čo treba robiť po ukradnutí dokladov?

Ilustračná snímka Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Bratislava 5. júla (TASR) – Polícia upozorňuje občanov, že ak im v Chorvátsku ukradnú cestovné doklady, treba to nahlásiť na polícii. Náhradný doklad im vystavia za poplatok desať eur. TASR informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Počas leta Slováci často cestujú najmä do Chorvátska. "Slovenskí občania môžu do Chorvátskej republiky cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad," upozornila Baloghová.

Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.

"Priamo na konzulárnom oddelení Zastupiteľského úradu Slovenskej republiky, Prilaz Gjure Deželića 10, 10000 Zagreb, je pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu potrebné predložiť potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu, ktoré sa vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade a uhradiť poplatok vo výške desať eur. Platí sa v kunách podľa aktuálneho kurzu Národnej banky Chorvátska," ozrejmila Baloghová.

Polícia taktiež upozorňuje, že ak Slováci nahlásia stratu alebo krádež občianskeho preukazu či cestovného pasu a potom ho nájdu, s takýmto dokladom už nemôžu cestovať.

"Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej hraničnej alebo bežnej kontrole sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Treba ho odovzdať na polícii a nepoužiť ho na preukazovanie totožnosti," povedala Baloghová.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami, môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané jeho potrebné vakcinácie. "V prípade prevozu iných zvierat, napríklad vtákov alebo korytnačiek, treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky," dodala Baloghová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.