USA požiadali o zvolanie zasadnutia BR OSN kvôli raketovej skúške KĽDR

Na snímke odpálenie balistickej rakety zo základne Banghjon v provincii Severný Pchjongan 4. júla 2017. Foto: TASR/AP

Washington 5. júla (TASR) - Spojené štáty v noci nadnes požiadali o zvolanie neverejného zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, ktoré by malo byť venované najnovšej raketovej skúške KĽDR. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kórejská ľudovodemokratická republika v utorok vyhlásila, že úspešne otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu.

Severokórejská štátna televízia v špeciálnom oznámení uviedla, že odpálenie rakety Hwasong-14 osobne pozoroval vodca KĽDR Kim Čong-un. Raketa podľa štátnej televízie dosiahla výšku 2802 kilometrov a kým zasiahla cieľ v Japonskom mori, preletela 933 kilometrov.

Juhokórejská armáda uviedla podľa agentúry Jonhap, že jej severný sused vypálil neidentifikovanú balistickú strelu, ktorá preletela viac ako 930 kilometrov.

Neskôr však ruské ministerstvo obrany uviedlo, že severokórejská raketa dosiahla výšku 535 kilometrov a preletela okolo 510 kilometrov. Podľa ruského rezortu išlo preto skôr o skúšku rakety stredného doletu. K podobnému záveru dospel aj americký Pentagón.

Následne Rusko a Čína navrhli, aby Severná Kórea vyhlásila moratórium na jadrové a raketové skúšky a aby sa Spojené štáty a Južná Kórea zdržali veľkých vojenských cvičení. Obe strany by si potom mohli sadnúť za rokovací stôl a dosiahnuť dohodu o nepoužití sily.

Vyplýva to zo spoločného vyhlásenia rezortov diplomacie Ruska a Číny zverejneného po utorkových rokovaniach šéfa Kremľa Vladimira Putina s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Moskve, informovala agentúra AP.

KĽDR testovala medzikontinentálnu balistickú raketu, ide o novú eskaláciu

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson v noci nadnes potvrdil, že Severná Kórea v utorok otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu. Uviedol, že ide o "novú eskaláciu" hrozby voči USA, ich spojencom a partnerom, regiónu i svetu.
Vo svojom vyhlásení Tillerson uviedol, že "na zastavenie globálnej hrozby sú potrebné globálne opatrenia." Dodal, že USA majú v úmysle požiadať o zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN a prijať prísnejšie opatrenia voči KĽDR. Medzičasom sa objavili správy, že táto schôdzka sa uskutoční dnes podvečer (SELČ).

Upozornil tiež, že každá krajina, ktorá prijíma severokórejských robotníkov, poskytuje akékoľvek ekonomické alebo vojenské výhody alebo nerealizuje úplne rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, "pomáha nebezpečnému režimu" KĽDR.

x x x

Severná Kórea dnes oznámila, že vykonala test nedávno vyvinutej medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá je schopná niesť veľkú jadrovú hlavicu.
Podľa agentúry KCNA vodca Severnej Kórey Kim Čong-un uviedol, že úspešný test rakety skompletizoval kapacitu krajiny v oblasti výzbroje strategickými zbraňami, ktorú tvoria atómové a vodíkové bomby i medzikontinentálne rakety.
Kim Čong-un vyhlásil, že Pchjongjang nebude rokovať so Spojenými štátmi, pokiaľ Washington neprestane s nepriateľskou politikou voči KĽDR.
Ako s odvolaním sa na KCNA napísala agentúra Bloomberg, severokórejský vodca uviedol, že jeho krajina si kladie za cieľ vyvinúť medzikontinentálnu balistickú raketu schopnú "zasiahnuť Spojené štáty (ešte) v roku 2017".

x x x

Južná Kórea neskôr uviedla, že spolu so Spojenými štátmi dnes vykonali test útočnej balistickej rakety, ktorého cieľom bolo varovať severokórejské vedenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.