Zdravotný stav čínskeho disidenta Liou Siao-poa sa zhoršuje

Nositeľ Nobelovej ceny za mier a známy disident Liou Siao-po, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Peking 6. júla (TASR) - Zdravotný stav nositeľa Nobelovej ceny za mier a známeho čínskeho disidenta Liou Siao-poa sa zhoršil, keďže sa mu v brušnej dutine začala hromadiť tekutina. Podľa agentúry AP to dnes na svojej webovej stránke oznámila nemocnica v meste Šen-jang, kde Liouovi liečia pokročilú formu rakoviny pečene. O najnovšom vývoji informovali aj jeho rodinu.

Liou Siao-poa (61) odsúdili v roku 2009 na 11 rokov odňatia slobody za podnecovanie protištátnej činnosti, čoho sa dopustil, keď sa zapojil do prípravy textu Charty 08, vyzývajúcej na rozsiahle politické reformy v Číne.

V decembri 2010 mu udelili Nobelovu cenu za mier za jeho boj za ľudské práva v Číne. Po udelení ceny Čína zmrazila s Nórskom diplomatické vzťahy a obnovila ich až vlani v decembri.

Obavy o kvalitu zdravotnej starostlivosti v Liouovom prípade prejavilo viacero západných politikov a medzinárodných ľudskoprávnych aktivistov. Vládne úrady ubezpečili, že Liou Siao-po dostáva najlepšiu možnú starostlivosť a starajú sa oňho najrenomovanejší čínski odborníci na liečbu rakoviny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.