Výstraha pred nebezpečenstvom v zahraničí: Kde treba dávať pozor?

Jemenská polícia - ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 7. júla (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR upozorňuje Slovákov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. "V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácií a vojenskej intervencie koalície arabských krajín došlo k jej vyhroteniu a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život," varuje rezort diplomacie.

Ministerstvo preto odporúča Slovákom, aby do Jemenu v žiadnom prípade necestovali a tým, ktorí sa v ňom zdržiavajú, odporúča, aby krajinu okamžite opustili.

"Ministerstvo informuje, že obmedzenú konzulárnu pomoc občanom SR nachádzajúcim sa v Jemene zabezpečuje Veľvyslanectvo SR v Káhire. Väčšina diplomatických zastúpení členských krajín EÚ v Sana'a, rovnako ako konzulárny úrad vedený honorárnym konzulárnym úradníkom SR, je nefunkčná," varuje.

Rezort žiada všetkých Slovákov nachádzajúcich sa na území Jemenu, aby v prípade problémov s vycestovaním z krajiny, respektíve v prípade núdze, kontaktovali Veľvyslanectvo SR v Káhire na mobile +201222168227 alebo prostredníctvom e-mailu: cons.cairo@mzv.sk.

Na Pobreží Slonoviny hrozia protesty proti vláde

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR upozorňuje Slovákov cestujúcich na Pobrežie Slonoviny, aby venovali zvýšenú pozornosť bezpečnostnej situácii v krajine v súvislosti s existujúcim rizikom protestov vojakov voči vláde. Taktiež by mali dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek. Rezort diplomacie o tom informuje na svojej internetovej stránke.

"Zvýšenú opatrnosť je treba zachovávať v turistických hoteloch, reštauráciách a kaviarňach, ktoré navštevujú cudzinci," informuje rezort diplomacie.

Ministerstvo zároveň odporúča Slovákom, aby v prípade cestovania na Pobrežie Slonoviny využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie.

Cestu do afrického Kamerunu treba zvážiť

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča Slovákom cestujúcim do Kamerunu, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania na sever krajiny, hlavne do oblasti 40 km od hranice s Nigériou, 40 km od hranice s Čadom a 40 km od hranice so Stredoafrickou krajinou a poloostrovu Bakassi.

"Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať pri pobyte v meste Bamenda na severozápade krajiny, vo zvyšných častiach regiónov Adamaoua a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí. Na celom severe sú pravdepodobné teroristické útoky Boko Haram pre účasť Kamerunu v regionálnych protiteroristických jednotkách," varuje rezort diplomacie na svojej internetovej stránke.

Ďalej upozorňuje, že vo veľkých mestách môžu hroziť únosy alebo ozbrojené útoky voči cudzincom. "Zvýšenú opatrnosť treba zachovávať aj v južných častiach krajiny, ktoré navštevujú turisti. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Kamerunu využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie," dodáva rezort.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.