Bratislava 7. júla (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR upozorňuje Slovákov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. "V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácií a vojenskej intervencie koalície arabských krajín došlo k jej vyhroteniu a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život," varuje rezort diplomacie.
Ministerstvo preto odporúča Slovákom, aby do Jemenu v žiadnom prípade necestovali a tým, ktorí sa v ňom zdržiavajú, odporúča, aby krajinu okamžite opustili.
"Ministerstvo informuje, že obmedzenú konzulárnu pomoc občanom SR nachádzajúcim sa v Jemene zabezpečuje Veľvyslanectvo SR v Káhire. Väčšina diplomatických zastúpení členských krajín EÚ v Sana'a, rovnako ako konzulárny úrad vedený honorárnym konzulárnym úradníkom SR, je nefunkčná," varuje.
Rezort žiada všetkých Slovákov nachádzajúcich sa na území Jemenu, aby v prípade problémov s vycestovaním z krajiny, respektíve v prípade núdze, kontaktovali Veľvyslanectvo SR v Káhire na mobile +201222168227 alebo prostredníctvom e-mailu: cons.cairo@mzv.sk.
Na Pobreží Slonoviny hrozia protesty proti vláde
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR upozorňuje Slovákov cestujúcich na Pobrežie Slonoviny, aby venovali zvýšenú pozornosť bezpečnostnej situácii v krajine v súvislosti s existujúcim rizikom protestov vojakov voči vláde. Taktiež by mali dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek. Rezort diplomacie o tom informuje na svojej internetovej stránke.
"Zvýšenú opatrnosť je treba zachovávať v turistických hoteloch, reštauráciách a kaviarňach, ktoré navštevujú cudzinci," informuje rezort diplomacie.
Ministerstvo zároveň odporúča Slovákom, aby v prípade cestovania na Pobrežie Slonoviny využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie.
Cestu do afrického Kamerunu treba zvážiť
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča Slovákom cestujúcim do Kamerunu, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania na sever krajiny, hlavne do oblasti 40 km od hranice s Nigériou, 40 km od hranice s Čadom a 40 km od hranice so Stredoafrickou krajinou a poloostrovu Bakassi.
"Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať pri pobyte v meste Bamenda na severozápade krajiny, vo zvyšných častiach regiónov Adamaoua a vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí. Na celom severe sú pravdepodobné teroristické útoky Boko Haram pre účasť Kamerunu v regionálnych protiteroristických jednotkách," varuje rezort diplomacie na svojej internetovej stránke.
Ďalej upozorňuje, že vo veľkých mestách môžu hroziť únosy alebo ozbrojené útoky voči cudzincom. "Zvýšenú opatrnosť treba zachovávať aj v južných častiach krajiny, ktoré navštevujú turisti. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky zároveň vyzýva slovenských občanov, aby v prípade cestovania do Kamerunu využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie," dodáva rezort.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR