ANALYTICI: Zahraničný obchod v máji potvrdil pozitívne trendy

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 7. júla (TASR) - Zahraničný obchod (ZO) v máji potvrdil pozitívne trendy v domácom aj zahraničnom dopyte. Uviedol to v komentári k dnes zverejneným číslam ohľadom ZO Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Po rozkývaných veľkonočných mesiacoch sa podľa neho zahraničný obchod v máji vrátil do normálu, najmä čo sa týka obratu v zahraničnom obchode. "Dôvodom postupného zmierňovania prebytkov je silnejúci domáci dopyt (štruktúra dovozov za predchádzajúce mesiace naznačuje, že zatiaľ najmä spotrebný), ale aj cenové vplyvy – zotavenie cien ropy na prelome rokov, ktorá má väčší vplyv na ceny dovozov ako vývozov," priblížil.

Po slabšom veľkonočnom apríli sa podľa Koršňáka obrat v zahraničnom obchode v súlade s očakávaniami rýchlo zotavil. Dynamický medzimesačný rast zaznamenali dovozy a aj vývozy, rast sa podarilo obnoviť na oboch stranách bilancie aj v medziročnom porovnaní.

"Očakávame, že prebytky ZO by sa mali ďalej pozvoľna zmierňovať, najmä v druhej polovici tohto roka. Tento pokles prebytkov by však mal byť len dočasný a bude súvisieť najmä s dovozom technológií predovšetkým v súvislosti s veľkými investíciami v automobilovom priemysle. Po nábehu výroby očakávame následne v rokoch 2018 (druhá polovica) a 2019 opätovné zvýrazňovanie prebytkov ZO Slovenska. V priemere by sa podľa našich prepočtov mala pozitívna bilancia ZO v tomto roku zmierniť z minuloročných 4,5 % na 3,7 % HDP a následne naspäť rozšíriť k 5 % HDP v roku 2019," myslí si analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

"V júni očakávame dočasné mierne zhoršenie prebytku ZO Slovenska aj v dôsledku týždňového štrajkového výpadku produkcie v najväčšej slovenskej automobilke, vo Volkswagene (VW). Predpokladáme, že týždňový štrajk vo VW, ktorý tvorí asi 10 až 11 % slovenských vývozov, by mohol spomaliť dynamiku rastu júnových vývozov o 1 až 2,5 percentuálneho bodu, aj v závislosti od stavu zásob dokončenej výroby pred štrajkom. Na bilancii bude síce efekt slabších vývozov aspoň čiastočne tlmený slabšími dovozmi polotovarov a materiálu pre výrobu, celkový efekt na bilanciu by však mal byť predsa len negatívny," dodal Koršňák.

Podľa Kataríny Muchovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, dynamika slovenského ZO sa v máji znovu zrýchlila po tom, ako v aprílových údajoch ZO bolo vidieť efekt načasovania Veľkej noci. "V máji sa vývozy medziročne zvýšili o 4,1 %, zatiaľ čo dovozy vzrástli až o 7,3 %. Saldo ZO bolo teda nižšie, ako sa predpokladalo, na úrovni 264,8 milióna eur. Rázny rast dovozov súvisí s oživenou spotrebou domácností, ako aj dovoznou náročnosťou viacerých investícií na Slovensku," doplnila.

Celkovo sa podľa nej hlavným obchodným partnerom Slovenska darí aj naďalej dobre a ich výhľad je priaznivý, preto by mal čistý zahraničný obchod (očistený o dovoz) pomáhať rastu ekonomiky, avšak prvenstvo domácej spotreby neprekoná. "Rast ekonomiky očakávame v tomto roku na úrovni 3,1 %," dodala Muchová.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že v máji 2017 dosiahol vývoz tovaru zo SR hodnotu 6,273 miliardy eur, pri medziročnom náraste o 4,1 %. Dovoz tovaru do SR sa zvýšil o 7,3 % na 6,008 miliardy eur. Saldo ZO bolo aktívne v hodnote 264,8 milióna eur, bolo tak o 159,1 milióna eur nižšie ako v máji minulého roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.