M.KLUS: Kotleba chce meniť počet poslancov vo svoj prospech

Na archívnej snímke Martin Klus (SaS). Foto: TASR - Michal Svítok

Banská Bystrica 13. júla (TASR) - Poslanec Národnej rady SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) a jeden z kandidátov na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Martin Klus, označil návrh predsedu BBSK Mariana Kotlebu meniť počet a rozdelenie mandátov pre poslancov v jednotlivých okresoch kraja v nasledujúcich krajských voľbách za diletantský.

„Demokratická opozícia podáva podnet na Ústavný súd pre novelu volebného zákona z dielne vládnej koalície, ktorá je účelová a jednorázovo obmedzí výkon volebného práva v komunálnych voľbách. Máme tu však ešte väčších diletantov – a to stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Oni totiž nie sú len zlí historici, keďže nevedia, čo je to holokaust alebo zlí geografi, keďže nevedia trafiť správny Kriváň, oni sú ešte aj veľmi zlí matematici,“ uviedol Klus a poukázal na nevyváženosť a účelovosť zmien počtu poslancov v jednotlivých obvodoch.

„Napríklad v Banskej Bystrici chce Kotleba znížiť počet poslancov z osem na päť, ale v Banskej Štiavnici chce ich počet zvýšiť z jedného na dvoch. Banskobystrický okres však má takmer desaťnásobný počet obyvateľov ako okres Banská Štiavnica, a preto nemôže mať len 2,5-krát viac poslancov. Volebný zákon totiž jasne hovorí, že musí byť dodržaná parita obyvateľov k počtu poslancov. Navyše to, že Kotleba navrhuje zvýšiť počty poslancov v okresoch, kde má najväčšiu podporu, ako napríklad Žarnovica, Krupina či Banská Štiavnica, rozhodne nie je náhoda. Ničím sa teda opäť nelíši od vládnej koalície a znásilňuje volebný systém vo svoj prospech. Tým jasne dokazuje, že patrí medzi politikov, ktorí nemajú ani predstavu, čo to vlastne demokracia je,“ poznamenal Klus.

Sám považuje navrhnuté zmeny predsedu BBSK za neakceptovateľné. „Žiadam a prosím všetkých poslancov krajského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, aby nehlasovali za takúto zmenu, lebo je protizákonná. Pán Kotleba ňou navyše porušuje sľub poslanca, lebo nedodržiava literu zákona a účelovo mení pravidlá pár mesiacov pred voľbami,“ vyzval Klus. „Na 24. júla, kedy sa o tejto veci bude rozhodovať, plánujeme prísť aj s občanmi prejaviť svoj názor priamo pred úrad BBSK a ja osobne ho z pozície poslanca NR SR prídem prezentovať aj poslancom zastupiteľstva a predsedovi, ktorý okrem iného takýmito návrhmi robí hanbu všetkým občanom kraja,” dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.