Žatevné práce na Slovensku prerušujú lokálne búrky

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 13. júla (TASR) - Žatvu na Slovensku v týchto dňoch prerušujú lokálne búrky. V niektorých oblastiach preto museli poľnohospodári zber obilia na určitý čas prerušiť. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

"Počasie je v poľnohospodárstve nevyspytateľné a platí to aj pre tieto dni. V 27. kalendárnom týždni boli na Slovensku výdatnejšie atmosférické zrážky. Najviac zrážok spadlo v Bratislave, ale aj na Kysuciach a v okolí Moldavy nad Bodvou. Môžeme preto konštatovať, že sucho sa zmiernilo na celom území Slovenska, aj keď naďalej pretrváva," priblížila.

Najviac vlahy má podľa Holéciovej zatiaľ severovýchod SR. Bez rizika sucha bol v 27. týždni východ Slovenska, v jeho strednej časti sa sucho začínalo a západ nášho územia trpel výrazným až extrémnym suchom.

"V rámci bratislavského regiónu (okresy Malacky, Senec, Bratislava) pokračovali žatevné práce v 27. týždni bez väčších technických problémov. Poľnohospodári v celom Bratislavskom kraji, ale aj v Galantskom okrese hlásia nižšie úrody v dôsledku extrémneho sucha počas celej vegetácie. Úrody repky a hustosiatych obilnín sú o 40 až 65 % nižšie oproti priemeru. Nižšiu úrodu hlásia aj z Levického okresu," spresnila Holéciová.

Pre daždivé počasie museli podľa nej poľnohospodári v okresoch Senica, Skalica nechať kombajny na družstvách. Kosiť začnú, až keď prestane pršať. Dážď prerušoval žatvu aj v okresoch Rimavská Sobota, Michalovce alebo Trebišov.

V regióne Trenčín pretrvávalo podľa jej informácií v období "nalievania" zŕn veľmi suché počasie a teraz počas žatvy zase dážď. Lokálne búrky komplikujú zber obilnín. "Takéto informácie máme aj z okresu Bánovce nad Bebravou. Žatevné práce tam v závere týždňa spomalili zrážky (približne 20 mm), čo však zase na druhej strane veľmi dobre pôsobí na jesenné plodiny - na cukrovú repu a kukuricu," doplnila.

Poznamenala zároveň, že poľnohospodári v Novozámockom okrese končia so zberom hrachu. Zber ozimného jačmeňa už majú za sebou. S ozimným jačmeňom skončili už aj v Nitrianskom či Levickom okrese.

"V okrese Košice zbierali poľnohospodári v 27. týždni jačmeň. Pri ostatných plodinách so zberom minulý týždeň ešte nezačali napriek pripravenosti kompletných zberových liniek. Dôvodom bolo nepriaznivé počasie. V severne položených oblastiach Slovenska by sa malo začať kosiť na prelome júla a augusta," dodala hovorkyňa SPPK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.