Do Kostola sv. Urbana na Zobore sa vrátil najstarší nitriansky zvon

Ilustračné foto Foto: TASR – Maroš Černý

Nitra 15. júla (TASR) – Do farského Kostola svätého Urbana na Zobore v Nitre sa po rekonštrukcii vrátil historický zvon. Zasvätený je sv. Jánovi Nepomuckému, pochádza z roku 1743 a je najstarším zachovaným zvonom v Nitre. Nápis v latinčine pod príklopom v hornej časti zvona hovorí, že zvon bol odliaty v zvonolejárskej dielni Jána Ernesta Christelliho v Bratislave.

Kostol sv. Urbana na Zobore pochádza z 18. storočia. Zvon zasvätený sv. Jánovi Nepomuckému bol umiestnený v malej drevenej veži kaplnky. V roku 1930 po výstavbe novej murovanej kostolnej veže nahradili značne poškodený starý zvon novým, ktorý venovala nitrianska rodina Steiger-Ott. Starý zvon zostal ležať zabudnutý vo veži až do roku 2012. O jeho objavenie sa zaslúžil nitriansky historik, profesor Imrich Točka, ktorý pracoval na prieskume spojenom s písaním knihy o nitrianskych zvonoch. „Vo vežovej časti kostola sa nachádzali tri zvony. Prvý bol bez údajov, druhý bol zvon patriaci Panne Márii a najcennejší bol práve tento tretí zvon,“ povedal Točka.

Historický zvon je vysoký 30 centimetrov, jeho spodný priemer je 38 centimetrov a váži 32 kilogramov. Zvon má klasickú šesťramennú korunu, sú na ňom dva reliéfy. Na čelnej strane je znázornený sv. Ján Nepomucký s krížom a mučeníckou ratolesťou, na opačnej strane je reliéf Svätej rodiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.