Autodopravcovia si vydýchli, cez Kysuce prejdú na špeciálne povolenie

Na archívnej snímke spadnuté bralo pod hradom Strečno. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Žilina 20. júla (TASR) – V súvislosti s mimoriadnou situáciou na ceste I/18 pod hradom Strečno a s ňou súvisiacimi obchádzkovými trasami hrozili autodopravcom na Orave státisícové straty. Autodopravcovia sa obrátili na svojich poslancov v Národnej rade (NR) SR a situáciu sa podarilo vyriešiť na stredajšom (19.7.) zasadnutí krízového štábu v Žiline. Počas uzávery cesty pod Strečnom budú môcť z Oravy na Kysuce a späť prechádzať kamióny so špeciálnym povolením.

Podľa poslanca NR SR Igora Janckulíka (Most-Híd) bola situácia kritická na Orave, nespôsobili ju ani obyvatelia Oravy, ani Kysúc, ale prírodný živel. "Pre našich autodopravcov by neriešenie situácie znamenalo obchádzku 352 kilometrov, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 420 eur. Hľadali sme riešenia, aby kamióny mohli prechádzať cez Kysuce a som veľmi rád, že sa nám podarilo dohodnúť a našli sme zhodu. Orava a Kysuce by mali držať spolu," zdôraznil Janckulík.

Ako skonštatoval poslanec NR SR a starosta Starej Bystrice Ján Podmanický (Smer-SD), absolútne dôležité bolo, aby sa cez obce Bystrickej doliny, ale aj Oravy nespustila tranzitná kamiónová doprava. "Toto naozaj hrozilo a aj preto sme bili na poplach, že v žiadnom prípade nemôžeme dopustiť, aby tých niekoľko tisíc ľudí na kysuckej a oravskej strane trpelo tranzitnou dopravou. Ak by sme nezasiahli, naozaj by hrozil katastrofický scenár. Dohodli sme sa na individuálnom povoľovaní autodopravcov. Bude to obmedzený počet kamiónov, ktorý sme pripravení strpieť a vyjadriť solidaritu a ochotu situáciu riešiť," doplnil Podmanický.

Autodopravca Anton Klimčík zo Zákamenného vlastní 36 kamiónov a obchádzka v prípade nepovolenia výnimky pre kamióny by pre neho bola likvidačná. "Keď sme sa dozvedeli, akú by sme mali obchádzku, oslovili sme poslanca Janckulíka a som rád, že došlo k dohode. Len jedna cesta na jeden kamión by pri obchádzke 350 kilometrov znamenala zvýšené náklady až o 450 eur, takže ak by sa situácia neriešila, hrozil by nám reálny krach," zdôraznil Klimčík.

Cestu I/18 pod hradom Strečno uzavreli pre sanáciu v nedeľu 16. júla od 8.00 h. V utorok (18.7.) vo večerných hodinách sa uvoľnil asi 100-tonový skalný blok a zrútil sa na cestu. Pôvodne plánovaný čas uzávery cesty pod Strečnom (do 30. .) tak bude pravdepodobne kratší. Na konci júna spadlo z pôvodne nesanovanej časti brala niekoľko skál. Výsledky geotechnického prieskumu následne ukázali, že pre kritickú situáciu v nesanovanej časti brala je potrebné vyhlásiť na území obce Strečno mimoriadnu situáciu, tá trvá až do odvolania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.