DUBECKÝ: Kino Lumiére má rekordnú návštevnosť, záujem je aj o filmy SR

Na snímke Peter Dubecký. Foto: TASR - Jakub Kotian

Bratislava 20. júla (TASR) – Rekonštruované bratislavské Kino Lumiere eviduje úspešný prvý polrok 2017. Počas šiestich mesiacov videlo jeho predstavenia takmer 55.000 divákov, čo je najviac za šesť rokov od znovuotvorenia.

Podľa Petra Dubeckého, generálneho riaditeľa Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý kino prevádzkuje, je to mimoriadny úspech. "Podarilo sa nám vybudovať asi jediné repertoárové štvorsálové kino s pestrou dramaturgiou, kde diváci vidia kvalitné slovenské, európske a významné zahraničné filmy. Návštevnosť potvrdzuje zámery, ktoré sme si dali pri obnovení činnosti v roku 2011. Sme na polceste celkovej prestavby, no už dnes kino divákom poskytuje veľmi dobrý komfort. Máme 354 miest v sálach, všetky sú zdigitalizované a vybavené 35-mm premietačkami, dve sály majú zvuk Dolby Digital Surround EX 7.1. Myslím si, že rok 2017 prinesie slovenskej kinematografii pomyselné číslo milión divákov a Kinu Lumiere 100.000, čo je naša očakávaná méta," hovorí Dubecký.

Najnavštevovanejším filmom je Paterson amerického režiséra Jima Jarmuscha. Za ním nasleduje slovensko-český film Masaryk (2016) Juliusa Ševčíka, ktorý získal najviac ocenení na tohtoročnom udeľovaní národných filmových cien Slnko v sieti. Trojicu najdiváckejších filmov uzatvára T2 Trainspotting (2017) režiséra Danny Boyla.

V TOP 10 najnavštevovanejších filmov sú štyri slovenské. Okrem Masaryka je to dráma režisérky Ivety Grófovej Piata loď (2017) podľa rovnomennej knihy Moniky Kompaníkovej a ocenená Krištáľovým medveďom na festivale Berlinale. Tiež tragikomédia Baba z ľadu (2017) Bohdana Slámu o ovdovenej šesťdesiatničke a poznaní, že človek si môže život zariadiť podľa vlastných predstáv v akomkoľvek veku. Aj film Únos (2017) Mariany Čengel Solčanskej z obdobia mladej Slovenskej republiky, ktorý sa opiera o reálne udalosti a pre závažnosť témy vzbudil aktuálnu diskusiu aj prispel k spoločensko-politickým zmenám.

V kine pokračoval cyklus o dejinách kinematografie Filmový kabinet, Filmový kabinet deťom, cyklus hudobných filmov Music&Film, predstavenia študijnej sály SFÚ Filmotéka, ktorá uvádza aj filmové týždenníky. Dramaturgiu obohatil nový cyklus Kino-Ikon Choice. Boli viaceré národné filmové prehliadky aj sprievodné podujatia historicky prvého zasadania Rady Eurimages na Slovensku.

"Pri zostavovaní dramaturgie nie je snaha vypredať sály, ale divákom dať možnosť vrátiť sa k filmom, ktoré za krátky čas v distribúcii nevideli. K ďalším filmom sa vraciame v tematických cykloch, profilových prehliadkach a festivalových blokoch. Posilňovať budeme aj vzdelávacie aktivity, ktoré by sme radi rozšírili nielen premietaním pre školy. Čaká nás posledná fáza prestavby a rekonštrukcie tak, aby v roku 2018 mohlo byť kino plne k dispozícii divákom, ktorí majú radi kvalitné slovenské filmy aj zo zlatého fondu svetovej kinematografie," dodáva Dubecký.

Okrem tematických cyklov kino počas leta uvádza divácky obľúbený projekt €urópske filmy za €uro. Využíva svoje priestory aj na výstavy. Na prízemí sú premaľby Rudolfa Filu, súbor reprodukcií fotografií z filmu Dušana Hanáka Obrazy starého sveta. V suteréne fotografické koláže piatich slovenských kameramaniek Denisy Buranovej, Anny Smoroňovej, Andrey Sudorovej, Radky Šišulákovej a Simony Weisslechner.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.