Miera evidovanej nezamestnanosti v júni klesla v SR na 6,9 percenta

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter a generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Bratislava 20. júla (TASR) - Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka úroveň 6,9 %. V porovnaní s májom 2017, keď bola 7,35 %, klesla o 0,45 percentuálneho bodu (p. b.). Medziročne sa znížila o 2,55 p. b. Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a ministra práce Jána Richtera (Smer-SD).

"Výsledky sú ešte lepšie, ako sme očakávali pred niekoľkými mesiacmi. Všetky naše prísľuby a vyhlásenia boli naplnené do bodky. Sme konečne s magickou šestkou na začiatku pri miere nezamestnanosti," zhodnotil Fico.

Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol v šiestom mesiaci tohto roka 187.997 osôb. Medzimesačne, v porovnaní s májom 2017, klesol stav o 12.394 osôb. Medziročne sa znížil o 68.618, čo je o 26,74 % osôb menej.

Embed grafu:

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v júni 8,14 %. Medzimesačne klesla o 0,55 p. b., medziročne sa znížila o 2,88 p. b. "Nikdy počas celej existencie Slovenska, nikdy nemalo Slovensko takúto nízku mieru evidovanej nezamestnanosti. Nikto nemôže nič spochybniť, sú to absolútne čísla," tvrdí Fico.

Stav celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahol v júni 221.933 osôb. Medzimesačne sa znížil o 15.001 osôb. Medziročne klesol stav o 77.494.

V šiestom mesiaci bol pokles miery evidovanej nezamestnanosti zaznamenaný vo všetkých krajoch, najvýraznejší bol v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Na okresnej úrovni sa nezamestnanosť znížila v 73 okresoch, v piatich okresoch bol zaznamenaný nárast. Ku koncu júna tohto roka bolo na úradoch práce voľných 61.995 pracovných miest. "Teší ma, že v okrese Poltár sa znížila za dva roky nezamestnanosť až o 8,41 p.b. Stále je čo robiť. Máme región ako Rimavská Sobota, kde je nezamestnanosť viac ako 20 %," priblížil premiér.

Za poklesom nezamestnanosti nevidí vyraďovanie na základe novely zákona o službách zamestnanosti. "Krajine sa darí. Nemôžem akceptovať akúkoľvek úvahu, že sme to sfalšovali, že sme si urobili nejaké nové čísla. Toto sú reálne čísla, lebo vidíme, čo sa na trhu práce deje," tvrdí Fico.

Premiér zároveň upozornil, že vláda pripravuje opatrenia na podporu zamestnávania. Zaviesť sa majú aj sľubované príplatky za prácu v noci či počas sobôt a nedieľ. "Minister hľadá riešenia, ako podporiť mobilitu pracovnej sily. Čakáme aj od zamestnávateľov, že sa pohnú," dodal Fico.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.