Iracké sily dobyli dedinu obsadenú Islamským štátom

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Tikrít 20. júla (TASR) - Iracké sily dnes od teroristickej organizácie Islamský štát (IS) znovu dobyli dedinu Imám Gharbí južne od mesta Mósul. IS dedinu obsadil vtedy, keď prehral pri obrane svojej bašty v Mósule. Informovala o tom iracká polícia.

Akcia v uvedenej dedine tvorila súčasť ďalšej fázy vojenskej operácie irackej vlády, podporovanej Spojenými štátmi a zameranej na vyhnanie IS z Iraku a na zlikvidovanie samozvaného kalifátu.

Na snímke iracké špeciálne sily hliadkujú na okraji mesta Bartella, ktoré sa nachádza približne 15 kilometrov východne od okraja Mósulu, hlavnej bašty tejto teroristickej organizácie v severnom Iraku, 22.októbra 2016. Foto: TASR/AP

Policajný plukovník Karím Abúd oznámil, že vládne sily dedinu Imám Gharbí úplne ovládli dnes na svitaní. Objavili v nej telá dvoch irackých novinárov, ktorí boli zabití krátko po útoku militantov na osadu, dodal Abúd.

Militanti po prehre v Mósule obsadili väčšinu dediny Imám Gharbí ležiacej na západnom brehu rieky Tigris, približne 70 kilometrov južne od tohto mesta. Vojaci ju teraz prehľadávajú, aby sa uistili, že sa v nej nenachádzajú ešte nejakí militanti, napísala tlačová agentúra Reuters.

Iracký premiér Hajdar Abádí vyhlásil 10. júla víťazstvo nad IS v Mósule po deväťmesačnom boji. Bola to najväčšia porážka, akú táto sunnitská extrémistická skupina utrpela od svojho bleskového vpádu do severného Iraku pred troma rokmi, keď obsadila rozsiahle územia. Vplyv IS v Iraku bude teraz obmedzený prevažne na vidiecke, púštne oblasti západne a južne od Mósulu.

Islamský štát sa dostáva pod tlak aj vo svojej bašte v Sýrii - meste Rakka, kde naňho útočia sýrske kurdské a arabské sily, podporované Spojenými štátmi. Tieto sily už obsadili územia na troch stranách Rakky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.