Médiá: Netanjahu v Budapešti budoval spojenectvo proti EÚ

Zľava český premiér Bohuslav Sobotka, izraleský premiér Benjamin Netanjahu, poľská premiérka Beata Szydlová, premiér SR Robert Fico a maďarský premiér Viktor Orbán Foto: TASR/DUNA/MTI - Balázs Mohai

Budapešť 20. júla (TASR) - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu počas svojej návštevy Budapešti, v rámci ktorej sa v stredu stretol aj s predsedami vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4), budoval spojenectvo proti Európskej únii, pričom v osobe maďarského ministerského predsedu Viktora Orbána, ktorý práve tomuto zoskupeniu predsedá, našiel aj komplica. Píše o tom dnešné vydanie maďarského ľavicového denníka Népszava.

Periodikum pripomína, že Netanjahu ostro kritizoval EÚ za to, že spoluprácu viaže k politickým podmienkam, napríklad v oblasti výmeny technológií.

Népszava podotýka, že o dobré hospodárske a politické vzťahy s Izraelom majú záujem všetky krajiny štvorky, aj z pohľadu toho, že automobilové fabriky v nich potrebujú izraelské technológie. Cieľom izraelského premiéra je zasa vybudovať akúsi základňu v strednej Európe, lebo Poľsko bolo v júni zvolené na nadchádzajúce dva roky za člena Bezpečnostnej rady OSN, a podporu krajín V4 v rámci EÚ potrebuje Netanjahu na zmiernenie kritiky Únie za postoj Izraela k Palestínčanom.

Spravodajský server index.hu pripomenul, že novinári čakajúci na tlačovú konferenciu po rokovaní Netanjahua s premiérmi Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska - Bohuslava Sobotku, V. Orbána, Beaty Szydlovej a Roberta Fica, mohli prostredníctvom slúchadiel na tlmočenie istý čas počúvať rozhovor neverejnej schôdzky.

Podľa servera izraelský premiér mimoriadne ostro kritizoval EÚ za to, že spoluprácu viaže k palestínskym mierovým rokovaniam. Pridal sa k nemu aj Orbán, ktorý povedal, že Európa si tak podkopáva vlastnú bezpečnosť.

Netanjahu sa negatívne vyjadroval tiež o vláde amerického prezidenta Donalda Trumpa a hovoril aj o bombardovaní Sýrie. Jeho štáb zhruba v tom čase zistil, že omylom zapnutý zvukový kanál prenáša zvuk čakajúcim novinárom, a okamžite ho vypol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.