Francúzski poslanci nemusia byť na schôdzach v sakách a s kravatou

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Paríž 21. júla (TASR) - Francúzski poslanci smú prichádzať na schôdze parlamentu bez saka a kravaty. Vyplýva to z vyhlásenia kancelárie Národného zhromaždenia, ktoré zverejnila vo štvrtok v Paríži.

Vedenie kancelárie dolnej komory francúzskeho parlamentu na svojom štvrtkovom zasadnutí pripomenulo, že neexistujú žiadne pravidlá, ktoré by určovali, čo majú mať poslanci a poslankyne oblečené, preto ani nie je možné nútiť mužov k noseniu saka a kravaty počas zasadnutí v rokovacej sále.

Nepísané pravidlo vo francúzskom parlamente, že poslanci-muži sa na schôdzach zúčastňujú oblečení v obleku s kravatou, narušili po nedávnych voľbách poslanci krajne ľavicovej strany Nepoddajné Francúzsko (FI).

Už na prvú schôdzu nového parlamentu sa totiž dostavili bez kravát, pričom vyhlásili, že "odmietajú nanútené pravidlá určujúce štýl obliekania". Poslanec FI Francois Ruffin sa pre spravodajský portál Franceinfo vyjadril, že si nemyslí, že "by jeho voliči vyžadovali (aby nosil) kravatu".

Nemenovaný zdroj v parlamente podľa portálu RTL priznal, že v Národnom zhromaždení síce neplatí žiaden "dress code", ale v obežníku vydanom z roku 2008 sa konštatuje povinnosť nosiť k obleku kravatu a "obliekať sa primerane" k významu, aký zákonodarné zhromaždenie má.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.