Lajčák: V súvislosti s Poľskom sú viaceré otázky, ktoré treba vyjasniť

Na archívnej snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: TASR Jakub Kotian

Bratislava 24. júla (TASR) – Momentálna situácia v Poľsku v sebe skrýva viaceré otázniky. Vyhlásil to dnes po rokovaní vlády minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominat Smeru-SD). "Situáciu v Poľsku starostlivo, pozorne sledujeme a vyhodnocujeme a neskrývam, že sú tu viaceré otázky, ktoré treba vyjasniť," uviedol.

Spolieha sa na európske inštitúcie a ich adekvátnu analýzu súčasnej situácie. "Poľsko má svoju demokratickú tradíciu, ktorá je nespochybniteľná, a ja verím, že ju dokáže potvrdiť aj v tejto situácii," dodal.

Na novinársku otázku, ako sa zachová Slovensko v prípade, ak Európska komisia predloží návrh na sankcie voči Poľsku, minister momentálne nechcel odpovedať. "Myslím si, že máme toľko reálnych otázok, že je zbytočné odpovedať na hypotetické," uviedol. Považuje za zbytočné sa k tomuto vyjadrovať, keďže otázka ešte nie je na stole.

Poľský prezident Andrzej Duda dnes povedal, že bude vetovať dva návrhy zákonov z dielne vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorých cieľom je reforma poľského súdnictva. Kontroverzne vnímané návrhy zákonov o reforme poľskej justície schválili hlasmi strany PiS v uplynulých dňoch už obe komory poľského parlamentu - Sejm i Senát. Teraz čakajú už len na podpis prezidenta Dudu.

Tisícky Poliakov vyzvali v priebehu víkendu na protestných akciách nielen vo Varšave, ale aj ďalších mestách prezidenta Dudu, aby využil svoje právo a legislatívne normy vetoval. Varšava je aj pod tlakom Európskej únie, ktorá v súvislosti s najnovším vývojom v Poľsku už viackrát vyjadrila znepokojenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.